Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Reklama

20 kwietnia 2020 – Otwarte lasy i parki, więcej osób w sklepach i młodzieży na ulicach

znoszenie obostrzeń

Od dzisiaj, tj. 20 kwietnia 2020 roku ulegają zmianie niektóre obostrzenia nałożone w związku z epidemią koronowirusa w Polsce. Luzowanie ograniczeń obejmuje wprowadzenie nowych zasad w handlu i usługach.

Co się zmieni od 20 kwietnia 2020 roku? Ile osób może zrobić zakupy w sklepie? Czy młodzież może wychodzić bez opieki osób dorosłych? Czy można wchodzić do parków i lasów bez obawy otrzymania mandatu?

Więcej osób w sklepach

Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 roku wprowadzone zostają zasady dotyczące ilości osób jednocześnie przebywających w sklepach. Jak podaje portal gov.pl:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Wprowadzone do tej pory ograniczenia znacznie ograniczały liczbę osób mogących jednocześnie robić zakupy. Skutkowało to pojawieniem się kolejek przed sklepem oraz dokonywaniem zakupów nawet w późnych godzinach nocnych.

Otwarte lasy i parki – zamknięte place zabaw

Od 20 kwietnia zniesiony zostaje zakaz przebywania w miejscach rekreacyjnych, takich jak parki i lasy. Oznacza to możliwość poprawienia kondycji fizycznej, poprzez bieganie czy jazdę na rowerze. Nadal jednak obowiązuje zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie twarzy. Place zabaw wciąż będą zamknięte.

Starsza młodzież wyjdzie bez opieki dorosłego

Do tej pory dzieci, które nie ukończyły 18 lat nie mogły wychodzić na zewnątrz bez opieki osoby dorosłej. Od 20 kwietnia, zasada ta ulegnie zmianie, jednak z ograniczeniami. Dzieci które nie ukończyły 13 roku życia, nadal mogę wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej. Jak donosi portal gov.pl:

„Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.”

Żródło:https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowa-normalnosc-etapy

O kolejnych etapach znoszenia obostrzeń pisaliśmy tutaj: Koronawirus w Polsce –  Konferencja – Rząd znosi ograniczenia

Powiązane artykuły

Pomysł na biznes podczas epidemii koronowirusa

teoriabiznesu.pl

Wesela i inne zgromadzenia do 150 osób

teoriabiznesu.pl

Polska zamyka granice. Kwarantanna dla przyjezdnych. Ograniczenie zgromadzeń

teoriabiznesu.pl