Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze Reklama

„Alerty BIK” za darmo przez 3 miesiące.

kredyt

Biuro Informacji Kredytowej prowadzi akcję mająca na celu zminimalizować skutki kradzieży naszych danych osobowych. W tym celu BIK uruchomił usługi „Alerty BIK”, dzięki którym użytkownik może za darmo przez okres 3 miesięcy otrzymywać powiadomienia o posłużeniu się jego danymi na przykład przy próbie podjęcia kredytu.

Alerty BIK prze 3 miesiące za darmo

Każda próba zaciągnięcia kredytu wiąże się ze skierowanie pytania do BIKu. Ma to na celu sprawdzić zdolność kredytową klienta. Zdarza się jednak, że ktoś próbuje zaciągnąć pożyczkę w czyimś imieniu.
Biuro Informacji Kredytowej przez okres 3 miesięcy bezpłatnie powiadomi użytkownika i tu cytat:

„Dostaniesz SMS i e-mail, gdy w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane.
Powiadomimy Cię również, kiedy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiesz się np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.”

Alerty działają 24 godziny na dobę,7 dni w tygodniu. BIK informuje także, że w razie wyłudzenia danych pomoże w wyjaśnieniu sprawy.

Rodzaje powiadomień od BIK

W ramach usługi BIK wyśle 4 rodzaje powiadomień:

  • Ochrona przed wyłudzeniem – Powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK lub BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o dane.
  • Kontrola finansów – Powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie kredytu.
  • Informacja o zmianach – Powiadomienie e-mail, gdy do BIK wpłynie informacja o zamknięciu zobowiązania kredytowego.
  • Komunikat cykliczny – Raz w miesiącu BIK wysyła potwierdzenie, że nie odnotował nowego kredytu oraz zapytania z wykorzystaniem danych.

Oszust zapytał o kredyt na moje dane – co zrobić?

W chwili zapytania o kredyt przez oszusta posługującego się fałszywymi danymi, użytkownik usługi Alert BIK otrzyma stosowną informację.

Biuro Informacji Kredytowej tłumaczy:

„Jeśli (…) nie jesteś klientem tej instytucji, w ostatnim czasie nie składałeś wniosku o kredyt, nie kupowałeś niczego na raty ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje ryzyko, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na Twoje dane. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli ostatnio lub w przeszłości zgubiłeś swój dowód osobisty lub został on skradziony.

Jak najszybciej skontaktuj się z BIK, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Pomożemy Ci ustalić, czy faktycznie masz się czego obawiać.

Aby sprawdzić szczegóły alertu, zaloguj się do panelu użytkownika.”

Więcej informacji o usłudze Alerty BIK, realizowanej przez Biuro Informacji Kredytowej, znajduje się na stronie https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/alerty-bik

Zobacz także: Co zrobić gdy wiesz, że wyciekły Twoje dane

Powiązane artykuły

W mBank wakacje od kredytów nawet na pół roku, bez dodatkowych kosztów

teoriabiznesu.pl

Czym kierować się przy wyborze kredytu hipotecznego?

teoriabiznesu.pl

260 000 zł dla oszustów – metoda na policjanta nadal skuteczna

teoriabiznesu.pl