Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

BIK podsumował trendy kredytowe

kredyt

BIK podsumował trendy kredytowe w 1 półroczu 2018 r. Wskazują one wyraźny wzrost w sektorze kredytów dla osób prywatnych, w szczególności na rynku kredytów hipotecznych.

„Jeśli sprzedaż w tym segmencie będzie podążać według cykli obserwowanych w poprzednich latach (niższa sprzedaż w II półroczu), to łączna wartość podpisanych w 2018 r. umów na kredyty mieszkaniowe może sięgnąć 56 mld zł (wzrost r/r o ok. 17%). Byłby to rekord bieżącej dekady.” – czytamy w raporcie.

Chociaż koszty zaciągnięcia kredytu hipotecznego poszybowały w górę, cieszą się one dużym zainteresowaniem. Przyczynić się mogła do tego dotacja z programu MdM. Jak wykazano w raporcie odnotowano spadek czynnych kredytów walutowych i kwoty ich zobowiązań.

Zaostrzenie norm a kredyty hipoteczne

Obecnie udzielanych jest około 3 tysięcy kredytów walutowych rocznie. Jest to znacznie większa ilość, jeżeli porównamy wynik z latami 2013 – 2014. Zobowiązania finansowe w szczególności biorą na siebie osoby mieszkające i pracujące za granicą.

Niskie stopy procentowe

Niskie stopy procentowe przyczyniają się do mniejszych kosztów związanych ze spłatami zobowiązań. Przekłada się to na niższe odsetki. Taka sytuacja nie będzie jednak trwać w nieskończoność. Rekordowo niskie stopy procentowe mogą wkrótce zacząć szybować w górę. Może się to okazać kłopotliwe w szczególności dla osób posiadających większe zobowiązania finansowe.

BIK donosi – „Od marca 2017 r. obserwujemy w sektorze bankowym tendencję wzrostową liczby kredytobiorców w segmencie konsumpcyjnym. W czerwcu 2018 r. 8177 tys. osób obsługiwało kredyt ratalny bądź gotówkowy. W przypadku kredytów ratalnych liczba kredytobiorców wzrosła o 3% r/r, a w gotówkowych odpowiednio o 1,5%.”

BIK ostrzega przed pożyczkami pozabankowymi

Biuro Informacji Kredytowej przestrzega przed szkodliwością pożyczek pozabankowych, które stanowią „poważny udział w finansowaniu potrzeb konsumenckich”.

„Szkodliwość pożyczek pozabankowych jest znacznie wyższa niż kredytów bankowych, co ilustruje porównanie segmentu kredytów na kwoty do 15 tys. zł z firmami pożyczkowymi. Udział kredytów opóźnionych >90 dni (udzielonych w latach 2015–2018) wynosi średnio w całym kraju 3,16% a straconych pożyczek aż 10,4%.”

Powiązane artykuły

BIK – Najnowsze dane o sprzedaży kredytów dla mikrofirm

teoriabiznesu.pl

Chwilówka przez Internet – jak się o nią postarać?

teoriabiznesu.pl

„Alerty BIK” za darmo przez 3 miesiące.

teoriabiznesu.pl