Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Technologie

Co to jest refarming? – Zmiany w telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC

telewizor

Zmiany w telewizji naziemnej

13 milionów Polaków ogląda telewizję korzystając z darmowej emisji. Naziemna telewizja cyfrowa (NTC)  to główny dystrybutor programów telewizji publicznej. Oferuje blisko 30 kanałów telewizyjnych w ramach  czterech zróżnicowanych pakietów, a odbiorcy sami decydują, która oferta jest dla nich najlepsza. Rozwój technologii cyfrowych powoduje wprowadzenie pewnych zmian w nadawaniu telewizji naziemnej. Każdy, kto korzysta z darmowej emisji, powinien być gotowy na nowe rozwiązania.

W tym artykule dowiesz się na czym polegają planowane zmiany i jak się na nie przygotować, aby nie utracić stałego sygnału.

Co to jest refarming?

Refarminng jest realizowany W Europie. Obecny standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T zostanie zastąpiony nowszym i bardziej wydajnym DVB-T2/HEVC. Komisja Europejska zadecydowała o zwolnieniu części pasma wykorzystywanego dotychczas przez NTC i przeznaczeniu jej na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Samo pojęcie „refarming” odnosi się do procesu zwolnienia pasma 700MHz i reorganizacji multipleksów, na których transmitowane są kanały telewizji naziemnej.

Zalety refarmingu i zmiany na DVB-T2/HEVC

Nowy standard nadawania zagwarantuje wiele korzyści widzom. Przede wszystkim, będą oni mogli cieszyć się z lepszej jakości dźwięku i możliwości jego personalizacji oraz obrazu w rozdzielczości HD. Sygnał będzie bardziej odporny na wszelkie zakłócenia. Co więcej, nadawcy będą mieć możliwość uruchomienia nowych programów, przez co darmowa oferta naziemnej telewizji cyfrowej będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Dostępna będzie również usługa dodatkowa- telewizja hybrydowa HbbTV.

Kiedy DVB-T2/HEVC (refarming)

Zmiana sygnału telewizyjnego rozpocznie się w 2022 roku. Przeprowadzona zostanie w czterech etapach: 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja oraz 27 czerwca. Województwa lubuskie i dolnośląskie mogą spodziewać się zmian w nadawaniu NTC najwcześniej. Drugi etap obejmie województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. 23 maja sygnał telewizyjny w standardzie DVB-T2/HEVC udostępniony zostanie w południowej części kraju w województwie: łódzkim,opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Najpóźniej zmiany zajdą w województwie: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Dodatkowo, sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC udostępniany jest już teraz w ramach emisji testowej w kilku wybranych obszarach w Polsce. Zasięg obejmuje największe miasta: Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Katowice, Kraków i Łódź. Takie działanie mają na celu przygotować widzów do nadchodzących zmian oraz umożliwić sprawdzenie odbiorników.

Co musi mieć telewizor, aby odbierać DVB-T2/HEVC

Aby być przygotowanym na zmiany w 2022 roku, należy upewnić się, że nasz odbiornik posiada odpowiednie parametry. Można je sprawdzić na specyfikacji technicznej urządzenia lub w internecie na stronie producenta.

Odbiornik powinien obsługiwać co najmniej:

  • standard DVB-T2
  • kompresję obrazu HEVC (H.265)
  • kompresję dźwięku E-AC3 (DolbyDigital Plus)
  • odbiór programów HDTV
  • telewizję hybrydową HbbTV w wersji minimum 2.0.1 (dotyczy tylko odbiorników interaktywnych)

Znaczna część telewizorów jest już zaopatrzona w odpowiedni system. Jeżeli jednak posiadany sprzęt nie jest przystosowany do nowego standardu DVB-T2, mamy dwa rozwiązania. Być może niektórzy uznają, że to odpowiedni moment na zakup nowego odbiornika. Pamiętajmy, aby upewnić się wcześniej u sprzedawcy, że spełnia on wszystkie powyższe wymagania. Drugą opcją jest zakup dekodera STP (Set Top Box). Urządzenie umożliwia odbiór telewizji w nowym standardzie nawet na tych starszych urządzeniach.

Co to jest Refarminng?

Co to jest Refarminng?

Refarminng jest realizowany W Europie. Obecny standard nadawania telewizji naziemnej DVB-T zostanie zastąpiony nowszym i bardziej wydajnym DVB-T2/HEVC

Powiązane artykuły

MicroLED 110” – Samsung wprowadza na rynek nowego giganta

teoriabiznesu.pl

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników RTV w 2020 roku

teoriabiznesu.pl

Samsung zaprezentował nowe ulepszenia produktów

teoriabiznesu.pl