Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Czy pellet to przyszłość energetyczna Polski?

W miarę postępującej urbanizacji i rosnącej świadomości środowiskowej poszukiwanie ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii staje się coraz bardziej palącą kwestią. Polska, mimo stawiania na odnawialne źródła energii, nadal boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Jednym z paliw, które zdobywa coraz większą popularność i stanowi krok w stronę walki ze smogiem, jest pellet. To ekologiczne paliwo produkowane z biomasy w formie granulatu, wykorzystujące m.in. trociny drewniane czy słomę,  charakteryzujące się wysoką kalorycznością i minimalną ilością odpadów podczas spalania. Emituje równoważną lub nawet mniejszą ilość dwutlenku węgla niż przetworzony gaz, co staje się kluczowym argumentem w dobie zwiększonej troski o środowisko.

Polska na czele Europy

Polska od lat stoi na czele producentów pelletu w Europie obok krajów takich jak Belgia, Finlandia czy Węgry. Raport opublikowany przez European Pellet Council pokazuje, że szacowany wynik produkcji w 2021 roku wyniósł 1,8 mln ton. Niemcy są największym producentem pelletu z certyfikatem ENplus®, a Austria zajęła drugie miejsce, nieznacznie wyprzedzając Rosję. Polska zaś uplasowała się na czwartej pozycji w rankingu krajów produkujących najwięcej certyfikowanego pelletu drzewnego ENplus®, wyprzedzając m.in. Francję i Hiszpanię. Nasz kraj szczególnie wyróżnia się pod względem dynamicznego rozwoju tego sektora. Mimo sukcesów istnieją jednak wyzwania, z którymi branża odnawialnych źródeł energii musi się mierzyć.

Bariery

Wysoka stawka VAT w Polsce stanowi barierę dla wzrostu sprzedaży detalicznej pelletu w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, gdzie stawki są preferencyjne, co sprzyja zakupowi tego ekologicznego paliwa. Inwestycje w nowoczesne zielone technologie są obecnie ograniczone, a kraje, które nie osiągną wyznaczonych celów dotyczących udziału OZE, mogą napotkać ograniczenia finansowe.

Pomoc rządowych projektów

Projekty takie jak „Czyste powietrze”, przewidujące przeznaczenie środków publicznych na termomodernizację i pomoc socjalną, mogą stanowić wsparcie dla wzrostu udziału OZE  w miksie energetycznym kraju. Decyzje podejmowane przez polskie miasta, wprowadzające przepisy antysmogowe i ograniczające palenie węglem, stanowią krok w kierunku poprawy jakości powietrza. Od października 2023 roku w Warszawie nie można palić węglem w piecach i kominkach. Takie działania miast są pozytywnym sygnałem dla propagowania ekologicznych rozwiązań.

Pellet w walce ze smogiem

Pellet to skuteczne narzędzie w walce ze smogiem. Jego właściwości wynikają z zastosowanej technologii produkcji, opartej na sprasowaniu biomasy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Warto także zaznaczyć, że niska wilgotność pelletu sprawia, że posiada on wyjątkowo wysoką kaloryczność. To oraz minimalna ilość odpadów podczas spalania tworzy wysoką koncentrację wartości energetycznych co powoduje, że jest on niezwykle efektywnym źródłem energii. Pellet jest także przyjazny dla środowiska. Jego uniwersalność i ekologiczność opierają się na wykorzystaniu surowców odnawialnych. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równoważna lub nawet niższa niż ilość tego gazu przetworzonego podczas wzrostu rośliny. Popiół – jedyny odpad – stanowi doskonały nawóz naturalny ze względu na wysoką zawartość minerałów. Kluczowym atutem paliw z biomasy jest ich przyjazność dla środowiska, co w dobie rosnącej świadomości ekologicznej staje się kluczowym czynnikiem przy wyborze technologii do ogrzewania prywatnych budynków. Dodatkowo elektrownie i elektrociepłownie sukcesywnie zwiększają udział paliw pochodzących z biomasy jako surowca w procesie produkcji – zaznacza Marcin Przybysz z Maximer Sp. z o.o.

Inflacja a rynek pelletu drzewnego

Po rekordowo wysokich cenach pelletu, dominujących od późnego lata do początków grudnia 2022 roku, obserwujemy ich znaczące obniżenie. Mimo to wciąż utrzymują się one powyżej średnich historycznych. Wzrost kosztów surowców i produkcji, a także ogólna kwestia inflacji, mogą tłumaczyć tendencję wzrostową. Niekontrolowany wzrost cen paliwa spowodował znaczny spadek zainteresowania urządzeniami grzewczymi działającymi na pellety drzewne, który obecnie szacuje się na niemalże 80% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie notuje się istotny spadek sprzedaży pelletu drzewnego, wraz ze znaczącym wzrostem zainteresowania pompami ciepła, który według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła wyniósł blisko 60%.

Odbudowa rynku pelletów drzewnych

Odbudowa rynku pelletów drzewnych oraz zmiany w sposobie ich dystrybucji i komunikacji z klientami stają się kluczowymi wyzwaniami na nadchodzące lata. Pomimo tych trudności branża dostrzega w okresie kryzysu także pewne możliwości. Wzrastające zainteresowanie administracji rządowej stawia sektor grzewczy na piedestale ważnych aspektów systemu ogrzewania domowego. To odgrywa istotną rolę w procesie naprawy oraz rozwoju rynku, szczególnie w obliczu wyzwań związanych z inflacją.

Pellet symbolem zmiany

Pellet jako ekologiczne paliwo staje się symbolem zmiany w kierunku zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej Polski. Pomimo wyzwań, włączenie pelletu do miksów energetycznych i promowanie odnawialnych źródeł energii to krok w kierunku walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza, co może przyczynić się nie tylko do korzyści dla środowiska, ale także do rozwoju gospodarczego kraju.

***

Firma Maximer Sp. z o.o., powstała w 2009 roku, dzięki wieloletniemu doświadczeniu kadry zarządzającej w branży, oferuje produkty najwyższej jakości, potwierdzone certyfikatami jakości pelletu drzewnego DINplus oraz ENplus (A1). Zadowolenie klientów jest priorytetem firmy, a wysokie możliwości produkcyjne pozwalają zrealizować każde zamówienie w minimalnym czasie. Maximer zyskał opinię solidnego partnera, czego dowodem są dobre, długotrwałe relacje z odbiorcami.