Turkusowy motyl jest międzynarodowym symbolem osób g/Głuchych*. Żyje w ciszy, a jego skrzydła – niczym migające dłonie – cieszą świat feerią swoich barw. Tegoroczna odsłona Dni Dostępności w ramach kampanii Sensorycznie i na serio, poświęcona będzie aspektom życia osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niesłyszących. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Krakowskiej w dniach 24-26 października.
Kampania Sensorycznie i na serio po raz czwarty zagości w sercu Krakowa. Składa się z 3 kluczowych wydarzeń, które są bezpłatne dla odwiedzających. W ramach kampanii odbywa się konferencja branżowa o dostępności gier komputerowych i e-sportu oraz hackathon programistyczny promujący inkluzywność w wirtualnym świecie. Finałowe wydarzenia, czyli Dni Dostępności odbędą się w Galerii Krakowskiej (Hala Grodzka) od 24 do 26 października w godzinach 10.00 – 18.00. W tym roku poznamy z bliska ograniczenia z jakimi zmagają się osoby niesłyszące czy niewidzące, poznamy szereg dyscyplin sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, ale także zobaczymy nowatorskie rozwiązania technologiczne wspierające ich w codzienności. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli poczuć jak postrzegają świat osoby głuche i niewidome. Chcemy podnosić komfort życia osób z niepełnosprawnościami. To nasz obowiązek, ale też odpowiedzialność, by przestrzeń, którą udostępniamy była dla każdego klienta jak najbardziej przyjazna – mówi Jarosław Szymczak, dyrektor Galerii Krakowskiej.
W trakcie Dni Dostępności będzie można zobaczyć 14 stanowisk prezentujących przeróżne dyscypliny sportowe dla osób z niepełnosprawnościami, ale także zaskakujące rozwiązania technologiczne pomagające znosić ograniczenia. Każdy będzie mógł przymierzyć gogle imitujące wady wzroku, pokonać labirynt z białą laską, a dzieci nauczą się pisać swoje imię alfabetem Braile’a i stworzą dotykowe obrazki – mówi Piotr Kowalski z Fundacji Per Aspera. Będzie m.in. strzelanie z broni bez użycia wzroku, paraboks czy szermierka. Szczególnym zainteresowaniem będą cieszyć się zbroje haptyczne pozwalające czuć dźwięk na ciele, czy odsłuchy binauralne dające wyobrażenie o sposobie postrzegania świata przez osoby niewidome. Podczas wydarzenia będzie można również wypróbować symulatory lotów na lotni i paralotni.
Technologie dają osobom z niepełnosprawnościami możliwość pokonania barier, a tym w pełni zdrowia, pozwalają poznać drugą stronę życie z ograniczeniami. Wzajemne czerpanie ubogaca każdą ze stron – mówi Magdalena Dydyszko, organizatorka i pomysłodawczyni kampanii Sensorycznie i na serio. Będzie dużo wirtualnej rzeczywistości, ale także zupełnie realnego sportu. Goście spróbują swoich sił w wielu dyscyplinach paralimpijskich – dodaje Magdalena Dydyszko. Osoby odwiedzające Galerię Krakowską będą mogły nauczyć się jeździć na wózku aktywnym i elektrycznym pod okiem instruktora, by finalnie spróbować swoich sił na torze przeszkód. Będą także wirtualne wyścigi na handbike’ach, paraboks, pokaz szermierki i strzelectwo bezwzrokowe. Tego typu wydarzenia przyciągają rzesze osób zainteresowanych dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, które proponuje rynek, ale także tych, którzy chcą lepiej zrozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji: https://sensorycznieinaserio.org/
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Patronat honorowy: PFRON i Urząd Marszałka Województwa Małopolskiego.
Współorganizator: Galeria Krakowska
Sponsorzy główni i fundatorzy nagród: Tesco Technology, Bank Gospodarstwa Krajowego.
Partnerem ds. komunikacji kampanii Sensorycznie i na serio jest agencja PR Inspiration.
_____________________________________________________________________
*(g/Głuche) – osoby Głuche pisane dużą literą „G”, są to osoby, które niezależnie od głębokości niedosłuchu czują bardzo silną więź kulturowo-społeczną ze środowiskiem innych Głuchych, posługującą się polskim językiem migowym (PJM). Osoby głuche pisane małą literą, są to najczęściej osoby po prostu niesłyszące lub dotknięte głębokim niedosłuchem, przeważnie posługują się polskim językiem migowym (PJM).