Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Druga edycja konkursu OKNOPLAST FOR ART za nami

12 czerwca odbyło się oficjalne wręczenie nagród drugiej edycji OKNOPLAST FOR ART. Wydarzenie zgromadziło liczne grono artystów, krytyków sztuki oraz miłośników sztuki współczesnej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień organizatorów oraz członków jury, którzy podkreślili wysoki poziom nadesłanych prac i znaczenie poruszanych w nich najbardziej aktualnych tematów społecznych. I tym razem artyści nie zawiedli, a prace, podobnie jak w poprzedniej edycji, skłaniają do głębszej refleksji. Wojna czy uzależnienie od mediów społecznościowych to tylko niektóre współczesne problemy uwydatnione przez tegorocznych uczestników.

Od wielu lat firma OKNOPLAST włącza swojej strategii działania wspierające artystów. W swojej
30-letniej historii wielokrotnie podejmowała inicjatywy promujące sztukę. W 2023 roku marka, we współpracy z krakowskim MOCAK-iem, zainicjowała międzynarodowy konkurs OKNOPLAST FOR ART. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) było okno. Zaproszenie kierowane było do artystów i artystek,
to jest studentów, studentek oraz absolwentów i absolwentek akademii sztuk pięknych lub innych uczelni artystycznych, a także twórców i twórczyń, bez formalnego wykształcenia artystycznego, ale z udokumentowaną działalnością w postaci portfolio.

Tegoroczna edycja OKNOPLAST FOR ART, zorganizowana przez MOCAK oraz OKNOPLAST, przyciągnęła prawie 300 projektów od artystów z Polski i Europy. Komisja konkursowa, której przewodniczył
prof. Andrzej Bednarczyk, a w jej skład wchodzili Edyta Kurpiel-Placek, Małgorzata Potocka, Maria Anna Potocka oraz Andrzej Starmach, miała za zadanie wyłonić najlepsze prace spośród nadesłanych projektów. Po starannym przeanalizowaniu zgłoszeń, komisja wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała dwa wyróżnienia. Laureaci odebrali nagrody, po czym nastąpiło premierowe otwarcie wystawy dla mediów i zaproszonych gości. Uczestnicy mieli okazję osobiście zapoznać się z nagrodzonymi i wyróżnionymi pracami oraz porozmawiać z ich twórcami. Wystawa stała się nie tylko okazją do prezentacji wyjątkowych dzieł, ale również platformą do wymiany myśli i dyskusji na temat współczesnych problemów społecznych, które zainspirowały artystów.

Druga edycja była wyjątkowa również ze względu na to, że w tym roku OKNOPLAST obchodzi swoje 30-lecie, co nadało wydarzeniu dodatkowego wymiaru. Założona w 1994 roku firma stała się jednym z wiodących producentów okien i drzwi w Europie, słynąc z innowacyjności i wysokiej jakości swoich produktów. Jako międzynarodowa firma z bogatym doświadczeniem, OKNOPLAST realizuje ambitne projekty, takie jak OKNOPLAST FOR ART, które poruszają ważne kwestie społeczne. Inicjatywa ta tworzy unikalną platformę dialogu między marką a artystami, umożliwiając odniesienie się do współczesnych realiów. Wystawa ma na celu inspirowanie widzów do głębszych przemyśleń. Jubileusz był doskonałą okazją do podkreślenia zaangażowania firmy w promowanie sztuki i wspieranie artystów poprzez takie inicjatywy jak OKNOPLAST FOR ART.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 7000 euro zdobył Michał Rejner, artysta i twórca instalacji, którego projekt wyróżniał się zarówno oryginalnością, jak i głębią artystyczną. Jego praca zwracała uwagę na współczesne problemy społeczne, wpisując się idealnie w tematykę konkursu.

Drugie miejsce zajęły Ewa Bone i Ewa Kozubal, tworzące artystyczny duet. Ich wspólny projekt także poruszał ważne kwestie społeczne, a ich współpraca zaowocowała dziełem, które zyskało uznanie jury za innowacyjne podejście i kreatywność. „Halina Parapetowa” skradła serca odwiedzających.

Trzecie miejsce przypadło Marcie Ciołkowskiej, której praca zachwyciła komisję swoją wyjątkową techniką i artystycznym wyrazem. Podobnie jak pozostałe nagrodzone projekty, również jej dzieło odnosiło się do współczesnych problemów społecznych, co stanowiło istotny element oceny.

Dwa wyróżnienia trafiły do Vitalii Shupliaka oraz Moniki Maurycy. Ich projekty, choć nie znalazły się w czołowej trójce, zostały docenione za oryginalność i ważne przesłanie. Każda z tych prac wnosiła istotny wkład w dyskusję na temat aktualnych problemów społecznych.

Wszystkie zwycięskie prace można obejrzeć na wystawie do 15.09.2024 w krakowskim MOCAK-u , gdzie prezentowane są zarówno finalne realizacje, jak i ich projekty. Dzieła te stały się częścią kolekcji Grupy OKNOPLAST, wzbogacając jej zbiory o prace, które nie tylko zachwycają estetyką, ale również skłaniają do refleksji nad otaczającym nas światem i jego problemami.