Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Reklama Technologie

E-doręczenie, czyli list polecony przyjdzie elektronicznie

e-doręczenie listu poleconego

Od 2021 roku wszystkie osoby które wyrażą na to zgodę, będą otrzymywać listy polecone drogą elektroniczną. Jest to efekt przyjęcia przez rząd ustawy o doręczeniach elektronicznych

E-doręczenie listu poleconego

„To będzie rewolucja w doręczeniach” – zaznacza minister cyfryzacji. – „Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Ale te osoby, które chcą ułatwiać sobie życie, będą mogły skorzystać z e-doręczeń.”

Listy polecone przesłane droga elektroniczną będą miały taką samą ważność, jaką do tej pory miały dokumenty dostarczone przez Pocztę Polską. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że takie rozwiązanie jest całkowicie bezpłatne, a administracja publiczna skorzysta w tym celu z usług wyznaczonego operatora.

„Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Ale te osoby, które chcą ułatwiać sobie życie, będą mogły skorzystać z e-doręczeń.”

Cyfrowy adres zamieszkania

Co zrobić, aby otrzymywać listy polecone drogą elektroniczną?
Wszystkie osoby zainteresowane takim rozwiązaniem, muszą posiadać adres do doręczeń – „cyfrowy adres zamieszkania”. Można go uzyskać na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to adres uzyskany od operatora wyznaczonego. Istnieje możliwość zakupienia takiego adresu od komercyjnego dostawcy usług zaufania.

Taki „cyfrowy adres zamieszkania w świecie cyfrowym” znajdzie się w specjalnym rejestrze – bazie adresów elektronicznych. Dla osób chcących odbierać poleconą korespondencję w trakcyjny sposób, w/w informacje nie dotyczą.

Skorzystanie z usługi doręczenia elektronicznego będzie dobrowolne i darmowe. Obecnie operatorem wyznaczonym do świadczenia usług jest Poczta Polska. Dzięki takiemu rozwiązaniu skróci się czas oczekiwania na list polecony, a dostarczenie takiej poczty będzie tańsze.

Od kiedy skorzystamy z doręczeń w postaci elektronicznej?
Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie od 1.10.2020 roku i jak na razie nie będzie dotyczyć korespondencji sądowych.

Zobacz także: Jak zaadresować kopertę?

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Powiązane artykuły

eSkrzynka – Poczta Polska zeskanuje list polecony i prześle go elektronicznie

teoriabiznesu.pl

Jak długo idzie list polecony ekonomiczny i priorytetowy?

teoriabiznesu.pl