Darowizna, przekazana na rzecz podopiecznych Fundacji Szlachetna Paczka, jest ostatnim punktem pilotażowej kampanii tokenizacji kartek świątecznych przez KIR. Personalizowane życzenia firmowe trafiły w grudniu do grona wybranych odbiorców, którzy mieli możliwość uruchomienia darowizny za pomocą polecenia ‘transferuj token’. Jeden klik adresata kartki NFT oznaczał autoryzację dla KIR do zrealizowania pojedynczego transferu o wartości 100 złotych. KIR połączył w tym projekcie możliwości sztucznej inteligencji i technologii blockchain z działaniami charytatywnymi.
Dobroczynna technologia
Projekt, skierowany do wybranego grona partnerów i klientów KIR, wykorzystywał tokenizowane kartki świąteczne jako nośnik personalizowanych życzeń oraz realnej wartości, którą firma – w imieniu adresatów – zobowiązała się przekazać na rzecz podopiecznych Fundacji Szlachetna Paczka. W ramach pilotażowej kampanii, KIR tokenizował własne kartki świąteczne oraz udostępnił taką usługę wybranym klientom i partnerom, pełniąc funkcję emitenta NFT. W ten sposób firma wyemitowała łącznie ponad 4.300 kartek świątecznych – unikalnych tokenów.
Funkcja transferu tokena, umożliwiająca przekazanie darowizny, została uruchomiona dla ograniczonego grona adresatów wskazanych przez KIR. Adresat kartki wysyłanej przez KIR w wersji NFT, zlecał mintowanie tokenów na platformie Krajowej Sieci Blockchain (KSB), która działa na zasadzie ‘permissioned network’ – jako prywatna sieć blockchain. Każda z takich kartek świątecznych była cyfrowym tokenem NFT, który po transferze własności, przekształcał się w darowiznę na cele charytatywne. Pojedynczy token reprezentował konkretną wartość – 100 złotych, a więc każdy klik powiększał pulę środków jakie KIR zobowiązał się darować na rzecz podopiecznych Szlachetnej Paczki. Zakończeniem tego projektu było przekazanie darowizny w kwocie 4.200 zł dla Fundacji Szlachetna Paczka przez Fundację KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.
– Projekt tokenizowanych kartek świątecznych pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą – poza optymalizowaniem procesów biznesowych – przyczynić się do realnego wsparcia inicjatyw społecznych. Token NFT jest nośnikiem wartości. Tokenami można więc obracać – podobnie jak papierami wartościowymi. Można je sprzedawać i kupować, można przenosić ich własność i można je dawać w prezencie. Znakomicie ułatwiają przekazywanie darowizn i dlatego są świetnym narzędziem wspierającym działalność charytatywną. Tę zaletę technologii blockchain staraliśmy się wykorzystać w dobrej sprawie – wyjaśnia Małgorzata Ignaczewska, Program Manager w KIR.
Blockchain w działaniach charytatywnych
KIR jest technologicznym hubem polskiego sektora finansowego. Skutecznie wdraża innowacyjne rozwiązania, które wspierają cyfrową transformację gospodarki i przynoszą konkretne korzyści społeczne. Firma jest pionierem zastosowania technologii blockchain w biznesie, w tym emisji tokenów NFT, które są cyfrowym certyfikatem własności, gwarantujacym unikalność, autentyczność i bezpieczeństwo aktywów zapisanych na blockchainie.
– Pilotażowa akcja tokenizowania kartek świątecznych była dla nas nie tylko testem innowacyjnego podejścia do działań charytatywnych, ale również wstępem do rozwijania dalszych zastosowań tokenizacji. Blockchain już dziś jest wykorzystywany w finansach, e-commerce czy logistyce, ale należy też zwrócić uwagę na potencjał tej technologii w połączeniu ze sztuczną inteligencją. Szczególnie wartościowe może być zastosowanie tokenizacji do ochrony praw autorskich i własności intelektualnej czy też nadzorowania mechanizmu trenowania algorytmów AI – dodaje Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.
KIR jest liderem działań wykorzystujących technologię blockchain, świadcząc usługi dla podmiotów z różnych sektorów gospodarki, w zgodności z wymaganiami krajowymi i unijnymi w zakresie przechowywania zasobów cyfrowych. Tokeny NFT, mintowane przez KIR, są przechowywane na Krajowej Sieci Blockchain. Sieć blockchain gwarantuje nieodwracalność transakcji, prywatność danych i pełną zgodność z regulacjami krajowymi i unijnymi. Tokenizacja pozwala na cyfryzację różnych aktywów, od nieruchomości po dzieła sztuki. KIR planuje kontynuować eksplorację możliwości łączenia technologii blockchain z działalnością dobroczynną.
****
KIR został powołany w 1991 r. w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Pełni także funkcję technologicznego integratora rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki. Tworzy rozwiązania z zakresu bezpiecznej wymiany informacji oraz otwartej bankowości, nowoczesne narzędzia z zakresu identyfikacji elektronicznej oraz usług zaufania: zdalne potwierdzanie tożsamości – mojeID oraz kwalifikowany podpis elektroniczny w wersji mobilnej – mSzafir. Wykorzystuje zaawansowane narzędzia kryptograficzne, algorytmy big data i rozwiązania chmurowe. Dostarcza usługę trwałego nośnika i udostępnia możliwość bezpłatnego rozwijania i testowania pomysłów biznesowych w piaskownicy technologicznej – Sandbox Blockchain.
Wykorzystując najnowsze technologie firma projektuje i dostarcza rozwiązania, które skutecznie pomagają partnerom biznesowym w uwalnianiu potencjału ich projektów i wdrażaniu innowacji. KIR wspiera digitalizację gospodarki, dbając o jakość, niezawodność i bezpieczeństwo usług cyfrowych.
Więcej informacji: www.kir.pl