Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat dotyczący orzeczenia TSUE. Dotyczy ono zawierania umów z frankowiczami przez instytucje bankowe. Chociaż w ocenie ekspertów, wyrok ten jest przychylny kredytobiorcom to jednak w ocenie KNF bankowy w Polsce jest dobrze skapitalizowany i bezpieczny.
Banki posiadają odpowiedni kapitał umożliwiający ograniczenie ryzyka związanego z kredytami.
Wzmocnienie odporności sektora bankowego na ryzyko związane z kredytami
W ostatnich latach podjęto działania mające na celu wzmocnić sektor bankowy na takie sytuacje na przykład niekorzystne wyroki dotyczące niesprecyzowanych umów kredytowych.
- W 2015 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyznaczył kwotę dodatkowego wymogu kapitałowego na ryzyko związane z portfelem kredytów walutowych
- Urząd KNF rozszerzył proces ustalania dodatkowych wymogów kapitałowych na pokrycie ryzyka związanego z kredytami walutowymi
- Urząd KNF monitoruje, czy w ramach zarządzania ww. ryzykiem bank właściwie określa jego skutki finansowe
- Prowadzona przez nadzór konsekwentna polityka dywidendowa spowodowała silne wzmocnienie bazy kapitałowej banków
Podsumowując, działania KNF oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo finansowe, wzmocniły bazę kapitałową banków, a co za tym idzie poprawiły stabilność całego sektora bankowego.
Komisja Nadzoru Finansowego oraz Urząd KNF stwierdził, że polski sektor bankowy jest doskonale przygotowany na skutki orzeczenia TSUE.