Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

KRD – odważniejsze finansowanie MŚP i cyberataki sztucznej inteligencji

2024 rok przyniesie wzrost popularności faktoringu, a średnia wartość faktury finansowanej w ten sposób sięgnie 10 tys. zł. Najchętniej z tego rozwiązania będzie korzystać branża budowlana i transportowa. Z perspektywy konsumentów w najbliższych 12 miesiącach ważne będzie skuteczne zabezpieczenie danych osobowych przed hakerami. Dominować będą ataki ransomware i DDoS. Pojawiają się też nowe przestępstwa z wykorzystaniem skradzionych danych.

  • Rynek faktoringowy zanotował pod koniec 2023 r. niewielki spadek obrotów, jednak eksperci z tej branży są zgodni, że w 2024 r. wróci on na ścieżkę wzrostów. Zwłaszcza że spadkowi obrotów nie towarzyszyło zmniejszenie liczby klientów, lecz ich wzrost, także w gronie mikroprzedsiębiorstw.
  • Zwiększy się też średnia wartość faktury finansowanej przez faktorów. W 2022 r. wynosiła ona 7824 zł, w 2023 r. już 8943 zł, a w 2024 r. powinna zbliżyć się do 10 tys. zł. Z jednej strony za ten wzrost odpowiada inflacja i rosnące ceny sprzedawanych towarów i usług, ale z drugiej strony upowszechnianie się faktoringu i szersze korzystanie z niego przez sektor MŚP.
  • Ujawniony w listopadzie największy dotychczas wyciek danych pacjentów z Laboratorium ALAB jest tylko przedsmakiem tego, co nas czeka w 2024 r.
  • Cyberprzestępcy zapewne planując swoje działania, wykorzystają sztuczną inteligencję. Walka z nimi będzie więc jeszcze trudniejsza.
  • 1 czerwca zacznie działać obowiązek sprawdzenia w części transakcji, czy PESEL potencjalnego klienta nie został zastrzeżony. Taki obowiązek będą miały m.in. banki i firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni czy notariusze. Ma to chronić osoby, których dane zostały skradzione, przed konsekwencjami ich nielegalnego wykorzystania. Serwis ChronPESEL.pl ostrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.
  • Po pierwsze obowiązek sprawdzenia PESEL-u będzie dotyczył tylko kilku przypadków, ściśle określonych przez ustawę. W innych zatem nie zadziała. Po drugie zastrzeżenie PESEL-u  nie jest automatyczne, każdy jego posiadacz musi zrobić to samodzielnie. Wymaga to pewnej biegłości w poruszaniu się w cyfrowym świecie, której wiele osób nie posiada.