Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Pandemia a straty w sektorze bankowym

konto bankowe

Skutki pandemii odczuwamy wszyscy, od zwykłego Kowalskiego i mniejszych przedsiębiorców po graczy największego kalibru, wliczając w to banki. Dla tych ostatnich utracone przychody do 2024r. mogą sięgnąć aż 3,7 biliona USD, co w skali globalnej przekracza ponad półtoraroczny dochód sektora bankowego.

Taką wizje wysnuwa nam firma doradcza Mckinsej & Company. W ujawnionym przez nich raporcie Global Banking Annual Review 2020.

Banki podczas obecnej pandemii odczuwają równie ciężkie skutki ekonomiczne, co inne sektory gospodarki. Jednak odgrywają one dodatkową role. Pomagają społeczeństwu przetrwać ten ciężki okres, uczestnicząc w przekazywaniu środków z budżetu państwa, chroniąc przedsiębiorstwa i obywateli przed bankructwem.

Dla banków okres ten jest wielkim wyzwaniem, który jak dotychczas przechodzą pozytywnie, pokazując swą odporność, bez której skutki pandemii byłyby o wiele poważniejsze.

Mimo to, raport firmy Mckinsey pokazuje, że to dopiero początek wyzwań z jakimi banki będą musiały się zmierzyć podczas pandemii. Zostały one podzielone na dwa etapy, w pierwszym z nich, do drugiej połowy 2021r. będą musiały stawić czoło stratom z tytułu kredytów. Raport doradców z Mckinsey mówi jednak, że z tym problemem banki i systemy bankowe powinny wyjść bez szwanków. W drugim etapie wszystko zależne jest od czasu, w jakim nastąpi odbicie gospodarcze. Jeśli będzie stosunkowo wolne, trudna sytuacja w tym sektorze może potrwać do 2024r.

W latach 2020-2024 straty w sektorze wywołane przez pandemie mogą wynieść od 1,5 do 4,7 biliona USD. Przewidywana wielkość strat według raportu to 3,7 biliona USD, co oznacza ponad wartość równą półtorarocznych dochodów wszystkich światowych banków. Wskaźnik rentowności kapitału własnego może spaść do 4,9% w 2020r i w 2021r. (Porównując, w 2019r. wynosił on 8,9%). W naszym kraju sektor bankowy należy do jednych z najbardziej innowacyjnych i zdigitalizowanych na starym kontynencie. Jednak rentowność naszych banków jest niska i w dalszym ciągu spada.

Polsce proponowane są trzy zmiany, które w czasie od 3 do 5 lat mogą pozwolić na zwiększenie zysków nawet do 14,4 mld zł. Pierwsza z nich, to usprawnienie modelu operacyjnego, co może przynieść nawet 4 mld zł. Kolejna, to zmiany w zakresie ofert i usług finansowych. Efekt? Zysk nawet do 7,6 mld zł i ostatnia rozbudowa oferty usług oraz produktów pozafinansowych – zysk do 2,8 mld zł.

Aby osiągnąć wyniki sprzed wybuchu pandemii, banki będą musiały działać w szybszym tempie niż dotychczas i podejmować się działań, których jeszcze do niedawna nikt nie brał pod uwagę.

Powiązane artykuły

ING Bank Śląski wyróżniony certyfikatem prostej polszczyzny

teoriabiznesu.pl

mBank zapowiada przerwę techniczną z 21 na 22 października

teoriabiznesu.pl

Kilka lat z niskimi stopami procentowymi

teoriabiznesu.pl