Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Reklama Technologie

Renowacja sprzętu elektronicznego. Jakie ma znaczenie dla środowiska, klienta i partnera biznesowego?

renowacja sprzętu elektronicznego

Świadomość ekologiczna populacji znacząco wzrasta. Znajduje to odbicie m.in. Mapie Trendów 2023 od infuture.institute[1], która wskazuje kierunki zachodzących zmian na świecie. Wśród nich znalazła się gospodarka zamkniętego obiegu, której filarem jest maksymalne wyeliminowanie odpadu np. za pomocą odnawiania sprzętu. Czym jest renowacja i jakie ma znaczenie?

Blisko 73%[2] światowej populacji posiada smartfona, a w samej Europie jest to 93% społeczeństwa. Cyfryzacja i dostęp do technologii jeszcze nigdy nie był tak inkluzywny, a telefony są już wszechobecne. Zwiększona ilość produkcji nie pozostaje bez wpływu na nasze środowisko. Organizacja Water Footprint Network wyliczyła, że do produkcji jednego smartfona zużywa się średnio 908 litrów wody[3]. Biorąc pod uwagę, produkcję innych sprzętów elektronicznych i potrzebnych do tego zasobów naturalnych, łatwo domyślić się, jak ogromny ślad środowiskowy zostawia działalność człowieka.

Cyrkularność – alternatywny model rozwoju gospodarczego, szanujący planetę

 Znana też jako gospodarka obiegu zamkniętego, dąży do maksymalnego ograniczenia szeroko pojętych odpadów i ponownego wykorzystania zasobów. To nie tylko wyeliminowanie z produkcji jednorazowych sprzętów i rzeczy, ale także wpływanie na zmianę nawyków konsumpcyjnych oraz planowania cyklu życia produktu. Cyrkularność zakłada, że już na etapie projektowania można ograniczyć negatywny wpływ na środowisko o 80%. Istotne jest, aby urządzenia były zbudowane modułowo, dzięki czemu wymiana lub naprawa sprzętu przebiega sprawniej i łatwiej. To właśnie za sprawą tego można realizować kluczowe założenie cyrkularności — odnawiania produktów, tak aby mogły dłużej działać, co w konsekwencji obniża powstawanie elektrośmieci.

Odnawianie sprzętu elektronicznego to proces przeprowadzenia renowacji urządzenia, któremu przywracamy funkcjonalność, a jego jakość staje się zbliżona do oryginalnej. Nie tylko naprawiamy uszkodzone części, wymieniamy baterie, przeczyszczamy elementy elektroniczne, ale również dbamy o software poprzez wgranie nowych aktualizacji i programów. Refurbishment jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które znacznie redukują ślad węglowy – powiedział Mariusz Ryło, CEO Fixit SA

W ostatnich latach zwiększają się nakłady na zrównoważone inwestycje. Według raportu Morgan Stanley z Institute for Sustainable Investing, aż 85%[4] zarządzających aktywami wdraża lub planuje wdrożyć proekologiczne rozwiązania. Nie dziwi więc, że rynek odnawiania sprzętu elektronicznego staje się coraz bardziej popularny, dzięki czemu zwiększa się dostępność tego typu rozwiązań dla konsumentów i klientów biznesowych. Firmy specjalizujące się w refurbishmencie, oferują szeroką gamę usług, począwszy od odświeżenia wyglądu urządzenia, przez naprawę uszkodzonych podzespołów, aż po modernizację i aktualizację oprogramowania.

Przemysł elektroniczny jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. A w trakcie produkcji elementów składowych do sprzętów elektronicznych powstaje ok. 45% emisji CO2eq. Od kilku lat widać, jak zmienia się świadomość ekologiczna. W Fixit wspomagamy zmianę pro-środowiskową poprzez oferowanie m.in. profesjonalnych metod odnawiania urządzeń. Nasze działania pozwalają  producentom bezpośrednio przechodzić na odpowiedzialny model produkcji, którego oczekują również konsumenci – powiedział Mariusz Ryło, CEO Fixit SA.

Za sprawą cyrkularności producenci zyskują możliwość aktywnego projektowania swoich urządzeń i usług, w którym każdy z etapów – planowania, produkcji, konsumpcji, refurbishmentu, a kończąc na odzysku podzespołów i surowców po recyklingu – jest ze sobą zintegrowany.

Cyrkularność pozwala również tworzyć model biznesowy oparty o sharing economy czy product as a service. W takim przypadku posiadanie sprawnego procesu refurbishmentu jest kluczowe dla świadczenia usług na najwyższym poziomie. To gwarancja, że świadczony sprzęt w pełni działa, również od strony software i spełnia normy cyberbezpieczeństwa m.in. poprzez dokładne wyczyszczenie danych wrażliwych. Ponadto, przedsiębiorcy, którzy angażują się w proces odnawiania sprzętu, budują swoją markę i zdobywają zaufanie klientów, którzy szukają bardziej zrównoważonych środowiskowo rozwiązań.

[1] https://infuture.institute/mapa-trendow/#opcje

[2] https://www.itu.int/itu-d/reports/statistics/2022/11/24/ff22-mobile-phone-ownership/

[3] https://waterfootprint.org/en/about-us/news/news/grace-launches-new-water-footprint-calculator/

[4] https://www.morganstanley.com/assets/pdfs/CRC-5066630-GSF_Sustainable_Signals_AM_AO_2022_report_FINAL.pdf