Zubr Capital ogłosił utworzenie nowego funduszu dla inwestycji w firmy z branży IT, które rozwijają swój biznes w Europie Zachodniej i USA
W ciągu najbliższych 5 lat inwestycje z funduszu otrzyma 10-15 firm, które będą odpowiadać jego strategii. Według planów, średnia suma inwestycji w jeden projekt wyniesie od 2 do 10 mln dolarów.
Spółka inwestycyjna Zubr Capital ogłosiła utworzenie nowego funduszu Zubr Capital Fund II, który będzie inwestować w firmy z branży IT, rozwijające swój biznes w USA i Europie Zachodniej, centra R&D których znajdują się w Europie Wschodniej, w tym także na Ukrainie i w Polsce. Wśród inwestorów funduszu są europejscy przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces i którzy od wielu lat mieszkają i pracują w Europie Zachodniej, w Izraelu, na Cyprze, w Wielkiej Brytanii. Suma pierwszego zamknięcia wyniosła 96 mln $. Według planów, podczas drugiego zamknięcia do funduszu dołączą międzynarodowe banki inwestycyjne, i wówczas wartość funduszu wzrośnie do 120-150 mln $.
Strategia funduszu zakłada, że inwestycje mogą przyciągnąć wschodnioeuropejskie firmy z branży IT z wysokim potencjałem rozwoju .
– Dzisiaj wiele firm z Europy Zachodniej, w które nasz fundusz jest gotowy zainwestować, otwiera swoje oddziały w Polsce i stara się wejść na rynek międzynarodowy. Zamierzamy pomagać takim projektom rozwinąć się w międzynarodowe firmy, które będą działać na rynku zachodnim. Mamy odpowiednie ekspertyzy i studia przypadku – komentuje Konstantin Zapolański, starszy dyrektor inwestycyjny, szef polskiego oddziału Zubr Capital. Naszym celem jest znalezienie firm z branży IT, na produkt których może być zapotrzebowanie na całym świecie, a także dać im wszystkie niezbędne narzędzia dla dalszego rozwoju.
W funduszu wśród innych kryteriów selekcji, na które będą zwracać uwagę, wymienia się posiadanie doświadczonego zespołu, możliwość rozszerzenia biznesu, wypróbowany model biznesowy. Według planu, średnia suma inwestycji w jedną firmę wyniesie od 2 do 10 mln $. Strategia funduszu przewiduje wykup udziałów mniejszościowych. W pierwszej kolejności fundusz zainwestuje w utalentowanych przedsiębiorców i ich zespół, dlatego woli pozostawić kontrolny pakiet akcji u właściciela.
W ciągu 5 lat planowane są inwestycje w 10-15 firm z branży IT, które wykażą się wysokim potencjałem rozwoju.
– Dla siebie wyróżniliśmy kilka przesłanek dla sukcesu obecnego funduszu. Pierwszą z nich jest globalny międzynarodowy trend do cyfrowej transformacji biznesu. Popyt na usługi IT we wszystkich dziedzinach będzie tylko wzrastał. Drugą stanowi przyspieszenie wszystkich procesów cyfryzacji z powodu pandemii. Trzecią stał się obserwowany obecnie dobry trend, kiedy firmy z branży IT tworzą oddziały w Europie Wschodniej, ale ich klienci i oddziały sprzedaży znajdują się w Europie Zachodniej i USA. Firmy z takim potencjałem są dla nas szczególnie interesujące. Zubr Capital ma duże doświadczenie w organizacji sales&marketing w Europie Zachodniej, jest to taka kompetencja, która wielu może się przydać – tak strategię inwestycyjną skomentował Oleg Husajenow, CEO Zubr Capital.
Zubr Capital Fund II zamierza wykorzystać w firmach, w które będzie inwestować, zdobyte przez lata pracy doświadczenie: rozszerzanie biznesu, budowanie świadomości marki, budowanie systemu marketingu i sprzedaży w Europie Zachodniej, przejście portali ogłoszeniowych na model transakcyjny.
***
DLA INFORMACJI
Zubr Capital Fund II – trzeci fundusz w historii spółki inwestycyjnej Zubr Capital. W portfelu poprzednika, Zubr Capital Fund I, znajduje się 12 firm z branży e-commerce,classified, fintech, EduTech, Adtech, IT-service i innych. Jedną z najbardziej znanych inwestycji funduszu była Palta, twórca aplikacji health&welness (projekty Flo, Simple).
W 2021 roku Zubr Capital wspólnie z Almaz Capital i TMT Investments zainwestował w ukraińską firmę 3DLOOK, która specjalizuje się w technologii skanowania ludzkiego ciała na podstawie fotografii.
W aktywie spółki zarządzającej jest kilka międzynarodowych wyjść ze spółek. I tak, na początku 2021 roku, Zubr Capital sprzedał 100% akcji firmy IT Targetprocess na rzecz dużej korporacji amerykańskiej Apptio.