Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

STOPA PROCENTOWA A KREDYTOBIORCA

czym sa stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 roku regularnie podnosi stopy procentowe. Brak zdolności kredytowej, obawa przed rosnącymi ratami kredytu może przełożyć się na rynek nieruchomości. Jakie możliwości mają osoby, które w najbliższym czasie zdecydują się na zakup mieszkania na kredyt?

W ostatnim czasie stopy procentowe co miesiąc idą w górę. Rynek spodziewał się podwyżek, ale w granicach od 0,50%  do 0,75%. Tymczasem podwyżka stopy referencyjnej, jak mówi wiceprezes Grupy ANG Katarzyna Dmowska, jest na poziomie 4,5%.

Wzrost stóp procentowych odbija się na kredytobiorcach. Raty kredytów są coraz wyższe, co przekłada się na budżet domowy kredytobiorców. Co za tym idzie? Ceny wynajmowanych mieszkań rosną. Spada też zdolność kredytowa klientów, którą mocno obniża rekomendacja KNF, za pośrednictwem której naliczane jest 5% buforu oraz zostały zwiększone koszty utrzymania brane pod uwagę przy szacowaniu zdolności kredytowej.

Mimo zmian, klienci są gotowi zakupić mieszkanie na kredyt. Widać wyraźny wzrost zainteresowań  kredytów ze stałą stopą procentową.

Liczba zapytań w BIK oraz bardzo duża liczba wniosków złożonych w marcu br., czyli przed wejściem w życie rekomendacji KNF, pokazuje, że klienci – mimo wzrostu oprocentowania – są gotowi na nowe mieszkania, co za tym idzie na kredyt. Widzimy wyraźny wzrost zainteresowania kredytami ze stałą stopą procentową. Musimy teraz znaleźć rozwiązanie na dobrą zdolność kredytową. W przypadku młodych osób może być pomocne dołączenie do kredytu rodziców. Niemniej należy pamiętać, że banki w różny sposób podchodzą do szacowania maksymalnego okresu kredytowania ze względu na wiek kredytobiorców. Stąd dobrze zasięgnąć opinii u eksperta kredytowego, który zna procedury bankowe i potrafi dopasować rozwiązanie do potrzeb oraz możliwości klienta – mówi wiceprezes Grupy ANG Katarzyna Dmowska.

 Na podstawie: https://prnews.pl/w-jaki-sposob-wzrosty-stop-procentowych-odbijaja-sie-na-kredytobiorcach-464453

 

Powiązane artykuły

Czy warto nadpłacać lub wcześniej spłacać kredyt hipoteczny?

teoriabiznesu.pl

Jak stopy kredytowe wpływają na rynek nieruchomości?

teoriabiznesu.pl

Kilka lat z niskimi stopami procentowymi

teoriabiznesu.pl