Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Świat bezgotówkowy – czy to możliwe?

karty kredytowe Visa i Mastercard

Każdy Polak wyciąga rocznie kartę kredytową średnio 122 razy. Przeciętny Europejczyk robi to 150 razy.

Epidemia oraz ciągły rozwój technologiczny sprawiają, iż chętniej płacimy kartami i telefonami. Bardzo popularne stały się płatności internetowe. Gwałtowny wzrost zaobserwowano przede wszystkim w 2020 roku. Globalna sytuacja zmusiła wielu ludzi do wykonywania płatności z domu, gdzie często jedyną formą były transakcje internetowe. Przekonało to wielu ludzi, w tym także Polaków, do stopniowej rezygnacji z używania gotówki. Stało się to bezpieczniejsze, bardziej higieniczne oraz wygodniejsze. Potwierdziło to także stanowisko zajęte przez WHO. Organizacja zaapelowała o możliwe ograniczenie gotówki. Przyczyną jest ryzyko przenoszenia na niej koronawirusa.

Coraz więcej krajów za płatnościami kartą

Wiele krajów oraz miejsc ogranicza zatem możliwość płatności przy pomocy monet i banknotów lub podejmuje próby ich dezynfekcji. Jednym z przykładów mogą być Chiny, które już rozpoczęły proces niszczenia części gotówki, która mogła pochodzić z miejsc zainfekowanych. Ciekawym przykładem może być Szwecja, która już dwa lata temu podjęła pracę nad opracowaniem planu odejścia od tradycyjnej formy płatności. Mimo obaw części mieszkańców skandynawskiego kraju szacuje się, iż nawet do 2030 roku Szwecja może stać się krajem całkowicie bezgotówkowym.

Również w Polsce od kilku lat pojawiają się programy wspierające tego typu płatności. Są one szybsze, tańsze i wygodniejsze, a w dobie koronawirusa coraz bardziej popularne. Na początku bieżącego roku liczba kart kredytowych wyniosła w Polsce ponad 40 milionów. Każdy Polak używa ich średnio aż 122 razy w ciągu roku. Już w kwietniu 75% rodaków zadeklarowało, iż preferuje płatności kartą. Dodatkowo 90% z nich wyróżnia tu płatności zbliżeniowe. Co więcej, bardzo popularne stały się również transakcje dokonywane przy pomocy tzw. BLIK-a. Już w pierwszym kwartale 2020 roku zanotowano ponad 57 mln transakcji internetowych, dokonanych przy pomocy tej właśnie formy. W przypadku Polskiego Systemu Płatności, transakcje BLIK na telefon stały się drugą najpopularniejszą formą w ofercie.

Zdaniem ekonomistów całkowite odejście od gotówki nie jest jednak wciąż możliwe. Część mieszkańców Polski nadal deklaruje przywiązanie do tradycyjnej formy pieniądza. Problemem jest także, wciąż spotykany, brak zaufania do płatności bezgotówkowych.

Opracowała: Emilia Niedbała

 

Powiązane artykuły

ING Bank Śląski w trosce o pracowników i klientów

teoriabiznesu.pl

Wesela i inne zgromadzenia do 150 osób

teoriabiznesu.pl

Pomysł na biznes podczas epidemii koronowirusa

teoriabiznesu.pl