Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

Wsparcie finansowe dla sprzedawców kwiatów

sprzedaż kwiatów

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku zamknięcia cmentarzy, mogą uzyskać pomoc finansową. W jaki sposób mogą się po nią zgłosić?

Decyzja o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada pojawiła się w piątek 30 października. Tak późne jej ogłoszenie naraziło na straty wielu sprzedawców zniczy i chryzantem. Większość z nich zainwestowała ogromne koszty w kwiaty, które po kilku dniach nie nadają się już na sprzedaż. W związku z tym wielu Polaków postanowiło pomóc przedsiębiorcom, kupując chryzantemy do swoich ogródków, domów oraz na balkony.

Z pomocą ruszył także rząd. Jako pierwszy wsparcie zapowiedział Mateusz Morawiecki, wspominając o tym w komunikacie na Twitterze. Już 1 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała, iż wypłaci pieniądze stratnym sprzedawcom. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ARiMR poinformowała, iż

“pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty”.

Agencja dodała również, iż wsparcie trafi do sprzedawców, którzy posiadają co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, będących w pełnej dojrzałości i przeznaczonych na sprzedaż w dniu zgłoszenia.

Co zrobić aby uzyskać pomoc finansową?

Aby uzyskać pomoc finansową, przedsiębiorcy powinni w pierwszej kolejności wypełnić wniosek, w którym określa się m.in. ilość niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Wniosek należy złożyć kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce przechowywania chryzantem. Ostateczny termin składania dokumentów to 6 listopada. Jeśli sprzedawcy chcą, by ich kwiaty zostały odebrane przez samorządy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, muszą zgłosić to przed 12 listopada. Odbiór kwiatów musi zostać potwierdzony pisemnie lub elektronicznie. Chryzantemy, które nie zostały odebrane przed 16 listopada, powinny zostać przekazane instytucjom zajmującym się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Oddanie kwiatów również w tym przypadku musi zostać udokumentowane.

Pomoc finansowa ma zostać udzielona przedsiębiorcom do końca 2020 roku. Wysokość stawki nie jest jeszcze znana. Według ARiMR zostanie ona podana wraz z rozporządzeniem dotyczącym wsparcia.

Opracowała: Emilia Niedbała

 

Powiązane artykuły

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji ,,Warta” rusza z pomocą

teoriabiznesu.pl