Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Blisko ludzi

“Wybraliśmy walkę”: specjaliści firmy IT Intellias opowiedzieli w filmie historie wolontariatu

Ukraina już ósmy miesiąc broni swojego terytorium i życia swoich obywateli po inwazji rosyjskiej na pełną skalę. Sektor IT jest potężnym uczestnikiem tych walk i wsparcia ukraińskich obrońców. W nagraniu specjaliści firmy Intellias podzielili się historiami o tym, jak rozpoczął się ich wolontariat i co to teraz dla nich oznacza.

Praca nad rozwiązaniami technologicznymi przyszłości i obrona domu tu i teraz to rzeczywistość całego zespołu Intellias, a w szczególności bohaterów filmu. Stworzenie tego filmu to podziękowanie, okazanie wzajemnego wsparcia i zachęcanie do pomocy potrzebującym.


Od pierwszych dni wojny firma wspiera obrońców Ukrainy, a także tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Intellias rozpoczął ewakuację swoich specjalistów z najniebezpieczniejszych regionów w pierwszych godzinach inwazji na pełną skalę. W tym samym czasie odjechały pierwsze autobusy ewakuacyjne. Ukraińskie biura firmy znajdują się w Charkowie, Odessie, Kijowie, Lwowie, Użhorodzie i Iwano-Frankowsku, niektórzy specjaliści pracują zdalnie. Dlatego konieczna była ewakuacja ludzi z różnych części Ukrainy.

Tymczasowe schronienia znajdowały się w biurach firmy we Lwowie, Iwano-Frankowsku i Krakowie. Sami specjaliści Intellias spędzali tam dzień i noc jako wolontariusze, pomagali i wspierali nowoprzybyłych, przynosili z domu koce i śpiwory, pomagali w poszukiwaniu mieszkania. 

“Biuro Intellias zamieniło się w duży akademik w ciągu jednego dnia. Staliśmy się pierwszym przystankiem dla uciekających przed wojną. Ludzie spali w korytarzach, salach konferencyjnych, na wszystkich piętrach”, – mówi specjalista Intellias.

Firma ewakuowała ponad 1300 osób do bezpieczniejszych zachodnich regionów Ukrainy. Niektórzy z nich byli z dziećmi i bliskimi krewnymi. Do Polski ewakuowano również ponad 300 specjalistek i członków ich rodzin. Centra rozwoju Intellias znajdują się w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Tutaj również przedstawiamy różne inicjatywy charytatywne i społeczne.

“Moja żona, syn i ja prawie natychmiast opuściliśmy Irpen. Maluch miał wtedy zaledwie 15 dni. Właściwie to nas uratowało. Kiedy rosjanie zostali wypędzeni z Irpeniu, wróciliśmy do domu. Dowiedziałem się, że niektórzy z moich sąsiadów zostali zastrzeleni. Zasnąć już nie mogłem. Dołączyłem jako wolontariusz do rejestrowania zbrodni wojennych rosjan” – powiedział specjalista Intellias.

Obecnie łączna kwota pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy zebrana przez zespół Intellias to ponad 4,5 mln zł – i ta liczba stale rośnie. Ponad 2 miliony złotych zebrali specjaliści, ponad 2 miliony zainwestowała firma. W 2021 roku firma uruchomiła korporacyjną platformę crowdfundingową IntelliShare. Koledzy mogą inicjować i wspierać ważne dla nich projekty społeczne. Od czasu inwazji na pełną skalę platforma ułatwiła scentralizowane, zakrojone na szeroką skalę zbieranie funduszy na wsparcie zmobilizowanych kolegów, ich bliskich i ogólnie obrońców.

“Nasi przyjaciele są wojskowi, więc mój mąż i ja jesteśmy wolontariuszami od 2014 roku. Od 24 lutego wszystko zaczęło się od nowa. Nie boję się już niczego, po prostu biorę to i robię”, podzielił się specjalista Intellias.

Firma uczestniczyła w zakupie sprzętu wojskowego przez największe ukraińskie fundusze Serhija Prytuly i „Wróć żywy”. W szczególności na swoje 20-lecie zamiast świętowania Intellias zakupił bezzałogowy system obserwacyjny zaprojektowany do misji rozpoznawczych FlyEye, stworzony przez polską firmę WB Electronics. Teraz FlyEye pomaga chronić kraj w kierunku Chersonia.

Później firma dołączyła się do zbiórki pieniędzy na drony kamikaze. Intellias kupuje również urządzenia termowizyjne, noktowizory, krótkofalówki, kamizelki kuloodporne i inny możliwy sprzęt na potrzeby jednostek wojskowych. W tym roku w ramach realizowanego w Polsce i na Ukrainie projektu „Ekomobilowe Lato”, którego celem jest popularyzacja ekotransportu, firma zorganizowała zbiórkę pieniędzy na rowery elektryczne dla Sił Zbrojnych. To bardzo mobilny i niepozorny transport, który jest absolutnie niezbędny na froncie.

„Przez całe życie żyłem jako ukrainiec wśród ukraińców. Życie bez ojczyzny to najstraszniejsza rzecz. Więc jakie były opcje? Walczyć albo umrzeć. Wybraliśmy walkę”, – powiedział w filmie specjalista Intellias.

Ruch wolontariuszy w firmie wciąż się rozwija. Nasi koledzy organizują również własne projekty. Ponad 100 osób jest zaangażowanych w stałą pracę wolontariacką. Tak, 47% z nich poszukuje, kupuje i dostarcza sprzęt dla wojska (kamizelki kuloodporne, hełmy, mundury itp.), 40% pomaga w sprzęcie technicznym (kamery termowizyjne, krótkofalówki, quadkoptery itp.), 37% pracuje z pomocą humanitarną (lekarstwa, odzież itp.) 27% pomaga przesiedleńcom i tyle samo zajmuje się medycyną taktyczną. Ponadto koledzy zajmują się cyberwolontariatem, tkaniem sieci maskujących i dostarczaniem pojazdów wojskowych. Łączna kwota funduszy zebranych przez kolegów z różnych źródeł to ponad 20 mln zł.

W najbliższym czasie firma planuje nowe opłaty, w szczególności za apteczki i leki. Ukraińcy są też niesamowicie wdzięczni Polsce w ogóle, a polskiej społeczności IT w szczególności za pomoc finansową, humanitarną i moralną, tu chodzi o prawdziwą przyjaźń. Najlepsza inwestycja to inwestycja we wspólne zwycięstwo.

O Intellias

Intellias to globalna firma usługowa i konsultingowa IT zatrudniająca ponad 3000 specjalistów. Centra rozwoju firmy znajdują się w Polsce, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Bułgarii, Portugalii, Hiszpanii, Kolumbii i Indiach. Intellias jest również reprezentowany w Niemczech, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma zajmuje się tworzeniem kompleksowego oprogramowania oraz świadczeniem profesjonalnych usług, specjalizując się w rozwiązaniach technologicznych, branży motoryzacyjnej, systemach nawigacyjnych, technologiach finansowych i telekomunikacyjnych. Produkty technologiczne opracowane przez inżynierów Intellias są używane przez ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie. Od wielu lat Intellias jest jednym z najlepszych pracodawców IT według DOU – największej społeczności IT na Ukrainie. W 2020 i 2021 roku firma otrzymała ten sam tytuł od Forbesa i EY Ukraine. Intellias dwukrotnie zdobyła tytuł „Pracodawcy Roku w Kolarstwie”.

Powiązane artykuły

BANKI PRZYŁĄCZAJĄ SIĘ DO POMOCY UKRAINIE

teoriabiznesu.pl

#RAZEMdlaUKRAINY – Trwa międzynarodowa pomoc humanitarna

teoriabiznesu.pl

Nauka języka polskiego dla Ukraińców

teoriabiznesu.pl