Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Czym się kierować wybierając studia?

wybór studia

Na wybór szkoły wyższej wpływ ma wiele czynników. Nie warto jednak wybierać uczelni, kierując się zbyt błahymi pobudkami. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś, gdzie chcesz studiować, zobacz, na co należy zwrócić uwagę.

Dokonanie wyboru właściwej uczelni jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Szkoły wyższe mają ogromny wpływ na to, jak dalej potoczy się kariera ich absolwentów. Im lepsze warunki do rozwoju dla młodego pokolenia, tym lepszy start w życie zawodowe zapewnią sobie studenci. Jedną z bardziej nowoczesnych uczelni jest z pewnością Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University.

Kierunek studiów – czy jest najważniejszy?

Dużym błędem, jaki często popełniają młodzi ludzie, wybierając uczelnię, jest kierowanie się decyzją znajomych. Przedłużenie  nauki na studia wyższe nie jest niczym złym. Nie zawsze jednak ta sama uczelnia może zapewnić wszystkim studentom to, czego tak naprawdę potrzebują. Bo przecież na WSB-NLU Nowy Sącz niekoniecznie znajdziesz kierunek związany ze sportem lub lingwistyką.

Przede wszystkim trzeba wybrać kierunek studiów, jaki chciałoby się zgłębiać. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko porzucenia studiów już na pierwszym etapie nauki. Nie ma sensu tracić czasu na studiowanie czegoś, czego się nie lubi, tylko dlatego, że znajomi ze szkolnej ławki będą nam towarzyszyć w dalszej nauce. Warto skupić się na poszukiwaniu uczelni, która w zakresie kształcenia najbardziej będzie odpowiadała naszym upodobaniom.

Prześwietl uczelnię z każdej strony

Po wstępnej selekcji warto przyjrzeć się faworytom od innej strony. Każda dobrze prosperująca uczelnia powinna być transparentna. Dotyczy to głównie uczelni prywatnych. Jeżeli na stronie szkoły, np. wsb-nlu.edu.pl, znajdują się regulaminy oraz program studiów, oznacza to, że nie ma ona nic do ukrycia. Kiedy nie ma dostępu do dokumentów w sieci, zawsze można poprosić o ich udostępnienie.

Warto zapoznać się z regulaminami oraz programem studiów już na samym początku. Można się z nich dowiedzieć, co tak naprawdę uczelnia ma do zaoferowania i czego bezwzględnie wymaga. Dzięki tej wiedzy ostateczny wybór Alma Mater będzie znacznie łatwiejszy. Z regulaminów można sporo dowiedzieć się o dostępnych stypendiach socjalnych oraz naukowych. Zawarte są w nich również informacje o ewentualnych opłatach za dodatkowe terminy na poprawę egzaminów.

Nauka to nie wszystko – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie samą nauką żyje student. I mimo że studia to czas przygotowania do późniejszego życia zawodowego, to warto również czerpać z niego jak najwięcej radości. Młodzi ludzie potrzebują rozrywki, która będzie stanowić równoważnię między ogromem przyswajanej wiedzy a życiem prywatnym. I nie chodzi tu jedynie o notoryczne imprezowanie do upadłego.

Często uczelnie, takie jak WSB-NLU, angażują swoje środowiska akademickie do udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych, akcjach charytatywnych czy też imprezach okolicznościowych. Warto również zwrócić uwagę na różnej maści programy wymiany studentów, które mogą być okazją do odkrywania nowych miejsc.