Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Depresja u mężczyzn – czy są jakieś różnice?

depresja w biznesie

Chociaż teoretycznie depresja objawia się w podobny sposób u większości chorych osób – nie da się ukryć, że mężczyźni o wiele rzadziej chcą o tym rozmawiać i w konsekwencji tego można powiedzieć, że gorzej sobie z nią radzą. U kobiet depresja wydaje się być bardziej akceptowana – mało kto kwestionuje jej istnienie i po prostu społeczeństwo godzi się z tym, iż dana kobieta może faktycznie potrzebować terapii czy farmakologii. U mężczyzn depresja wzbudza jednak więcej wątpliwości – tutaj zaczynamy zastanawiać się nad tym, czy faktycznie na pewno jest to ten właśnie problem.

Dlaczego tak jest? Może tutaj chodzić po prostu o to, że panowie przez lata byli “głową rodziny” – ich zadaniem była troska o wszystkim domowników i rozwiązywanie trudnych problemów z depresją. Mężczyzna kojarzy nam się z siłą, niezawodnością, opieką. Ten wypracowany przez nas obraz mężczyzny różni się od obrazu osoby, która musi chodzić na terapie i która czasami nie radzi sobie po prostu z trudnościami dnia codziennego. Takie podejście jest bardzo krzywdzące i musi się zmienić – panowie chorują tak często jak kobiety, a być może i jeszcze częściej.  

Ukrywanie problemu 

Wspomniane oczekiwania względem mężczyzn mogą wyrządzić im tak naprawdę największą krzywdę. Jeśli czują oni, że nie wolno im okazywać słabości – tłumią w sobie swoje lęki i negatywne emocje. Takie zachowania są niebezpieczne dla każdego z nas, bo w samotności niestety depresja może podsuwać nam bardzo groźne pomysły i same nasze przemyślenia będą zagrożeniem. Każdy zasługuje na to, aby zostać wysłuchanym i aby uzyskać wsparcie – także te osoby, które faktycznie są odpowiedzialne za innych lub zajmują wysokie stanowiska. Oni tym bardziej znajdują się pod ogromną presją – a wtedy łatwo można poczuć, że wszystko przestaje mieć sens. 

Na objawy depresji u mężczyzn powinny zwracać uwagę ich partnerki – to one spędzają z nimi najwięcej czasu i są w stanie “wyłapać” zmiany osobowości. Nie pozwólmy na to, aby depresja odebrała nam po cichu najważniejszą osobę w naszym życiu – do takich sytuacji dochodziło już wystarczająco często i trzeba z tym walczyć za wszelką cenę. Czasami mogłaby pomóc farmakoterapia, np. lek Egzysta. 

Częstsze rozmowy 

Być może częstsze omawianie problemu depresji wśród mężczyzn faktycznie uświadomiłoby im, że problem ten jest realny i nie są oni też w tym osamotnieni. Powinniśmy się tym na pewno zająć – po to, aby młodsze pokolenia nie czuły się już w taki sam sposób. Możemy zacząć od szerzenia wiedzy na temat chorób psychicznych wśród naszych synów – jeśli będą oni dorastać ze świadomością, że nie muszą wstydzić się swoich emocji to na pewno będzie im łatwiej.