Biznes informacje – wywiady biznesowe, pomysły na biznes
Image default
Blisko ludzi Reklama

Dlaczego znalezienie pracy nie jest takie łatwe ?

W obecnym okresie, gdy panuje błędne przekonanie, że przyszły łatwe czasy dla pracowników zauważamy, że wiele osób traktuje swoją pracę jako przejściową. Czy rzeczywiście twierdzenie, że znajdziemy pracę w każdej chwili jest trafne? Postanowiliśmy to sprawdzić i zapytać największe serwisy o statystyki i trendy w wyszukiwanej pracy.

Przy okazji poniżej przedstawiamy stopę bezrobocia wg województw – dane statystycznye GUS.

statystyki gus
Za pierwsze źródło informacji niech posłużą dane z portalu Praca.pl, który w czerwcu odwiedziło 1 590 345. Niezmiennie od kilku miesięcy wśród stanowisk, na które najczęściej aplikują użytkownicy są: specjalista i asystent ds. administracyjnych oraz pracownik biurowy średnio ponad 50 aplikacji na jedno miejsce

Do najczęściej oglądanych ofert na portalu, należą ogłoszenia na pracownika biurowego jedno ogłoszenie obejrzane średnio 470 razy, asystenta/asystentkę, recepcjonistę/recepcjonistkę, kierowcę i sprzedawcę.

Jak wyjaśnia przedstawiciel portalu Praca.pl – „Warto zwrócić uwagę, że, pomimo ogólnej dobrej sytuacji dla pracowników (rekordowo niskie bezrobocie i rosnące zaangażowanie pracodawców w dbałość o załogę), są miejsca w Polsce oraz obszary zawodowe, w których kandydaci mają duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Z takimi trudnościami boryka się chociażby kandydat w administracji biurowej. A do tego bezrobocie zróżnicowane geograficznie – mimo tego, że jest już 30 powiatów, w których bezrobocie spadło poniżej 3%, to ciągle pozostaje jeden powiat z wynikiem przekraczającym 20%.”

pomimo ogólnej dobrej sytuacji dla pracowników, są miejsca w Polsce oraz obszary zawodowe, w których kandydaci mają duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia

Powyższe wyniki wyraźnie wskazują na problem, jakim jest ilość chętnych kandydatów na jedno stanowisko pracy. Nie może zatem dziwić fakt, że Twoje CV nie zostanie nawet otwarte przez pracodawcę.

W kwietniu, maju i czerwcu na portalu Pracuj.pl opublikowano 143 716 ofert pracy. W zeszłym roku ten wynik był mniejszy o 5,4%. Aż 31 procent ofert pracy skierowano do handlowców i sprzedawców.

Przeprowadziliśmy test w jednym z portali ogłoszeniowych wysyłając CV na 100 ogłoszeń o pracę w różnych miastach. Wynik nas nie zaskoczył. 50 procent wiadomości w ogóle nie zostało otwartych

Jak wygląda rekrutacja pracownika i na co pracodawca zwraca uwagę ? Często o zatrudnieniu decyduje przypadek. Osoby szukające pracy wysyłają swoje aplikacje z różnych kont, tak aby mieć pewność że pracodawca trafi na jedno z nich. Zdarzało się że wybieranie kandydata odbywało się za pomocą losowania lub wyboru litery nazwiska naszych kandydatów.

Z pewnością zgodzisz się z faktem, że oferty pracy prezentowane na portalach, w których ogłoszenie może dodać każdy ( za darmo lub za symboliczną opłatą ) są bardzo słabej jakości, a mówienie że ofert pracy jest pod dostatkiem, jest nie do końca zweryfikowaną informacją. Najlepszym źródłem szukania pracy, od zawsze było zaangażowanie w to jak największej liczby znajomych i podjęcie pracy jako osoba polecona.

Do realizacji artykułu przyczyniły się dane dostarczone przez serwisy praca.pl, pracuj.pl i GUS.

Powiązane artykuły

Zarabianie na Youtube – reklamy

teoriabiznesu.pl

Produkuje podkładki pod mysz – osiągnął sukces

teoriabiznesu.pl

Mydełka zapachowe dobrym pomysłem na biznes – wywiad

teoriabiznesu.pl