Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Jak sobie radzić ze stresem i depresją za pomocą leków?

leki

Różnorodność dostępnych leków przeciwdepresyjnych ułatwia znalezienie tego odpowiedniego, dostosowanego do objawów i potrzeb danej osoby. Korzyści wynikające z jego stosowania powinny przeważać nad wszelkimi skutkami ubocznymi.

W aptekach stacjonarnych, jak i tych internetowych, na przykład w Wapteka mogą być dostępne leki na stres. Spożywanie ich nie musi od razu oznaczać tego, że borykamy się z depresją.

Jak rozpoznać depresję?

Każdemu czasem jest smutno, jednak osoby z depresją są odczuwają to przez wiele dni. Te uczucie może przeszkadzać w codziennym życiu.

Osoby chore na depresję wyróżnia:

  • Smutek
  • Poczucie zmęczenia
  • Zły sen (za mało, lub za dużo)
  • Dużo płaczu
  • Utrata zainteresowania jedzeniem, lub jedzenie za dużo
  • Problemy z utrzymaniem uwagi
  • Uczucie zdenerwowania
  • Myśli samobójcze
  • Brak zainteresowania oraz radości z rzeczy, które jeszcze kiedyś cieszyły

Dłużej utrzymujące się objawy świadczą o depresji. Warto wtedy porozmawiać z lekarzem, na temat wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak można leczyć depresję? Czy można robić to lekami na stres?

Różne leki przeciwdepresyjne są dostępne tylko na receptę. Nie ma jednego najlepszego leku przeciwdepresyjnego, dlatego każdy z nich dobierany jest indywidualnie.

Zwykle leki przeciwdepresyjne pomagają zrównoważyć poziomy neuroprzekaźników, które są substancjami chemicznymi odpowiedzialnymi za komunikację między neuronami w mózgu.

Te skomplikowane substancje chemiczne są odpowiedzialne za układ nerwowy.

Na przykład wyższe poziomy serotoniny, dopaminy i norepinefryny odpowiadają niższym poziomom depresji. Chociaż leki przeciwdepresyjne mogą być pomocne w depresji, skuteczność ich działania różni się w zależności od pacjenta. Od organizmu zależy także jak taki lek długo utrzyma się w organizmie pacjenta. Może to być nawet do kilku dni.

apteka

Jak dobierane są leki na stres?

Rodzaj przepisanego leku będzie zależał od występujących objawów, przeciwwskazań i obecności innych schorzeń, innych obecnie przyjmowanych lekarstw, kosztu leczenia i potencjalnych skutków ubocznych.

W wypadku powtarzających się objawów z przeszłości, lekarz może przypisać leki, które działały w tamtym okresie. Odpowiednie, stopniowe zwiększanie dawek może zminimalizować występowanie skutków ubocznych u pacjenta.

Skutki uboczne

Wszystkie leki – nie tylko antydepresanty – mogą powodować działania niepożądane. Należy pamiętać, aby ich korzyści przewyższały ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.