Skóra dziecka jest zdecydowanie delikatniejsza niż skóra dorosłego. Przez to też mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Nic więc dziwnego, że rodzice dzieci w każdym wieku borykają się często z problemami skórnymi. Sprawdź, jakie choroby skóry zdarzają się najczęściej i jak można zadziałać profilaktycznie, by im zapobiegać!
Skąd biorą się choroby skóry u dzieci?
Przyczyn powstawania problemów skórnych u dzieci jest sporo. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda wysypka oznacza zaraz coś poważnego. Jeśli chcesz dobrze zdiagnozować zmiany pojawiające się na policzkach, rączkach czy nóżkach swojej pociechy, spróbuj najpierw ustalić, skąd mogły się one wziąć. Do najczęściej występujących przyczyn problemów skórnych u najmłodszych zalicza się:
- Czynniki genetyczne – łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty, mogą mieć podłoże genetyczne.
- Alergie pokarmowe i kontaktowe – na przykład na kosmetyki lub określone produkty żywnościowe.
- Infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe – wywołują np. opryszczkę, katar zimowy, grzybicę skóry czy liszajec zakaźny.
- Zmienne warunki pogodowe – mróz, wiatr lub silne słońce, mogą wpływać na stan skóry dziecka i prowadzić do jej podrażnień lub uszkodzeń.
- Zmiany hormonalne – zachodzące w organizmie dziecka również mogą wywoływać zmiany skórne na różnym etapie życia.
- Niewłaściwa pielęgnacja – zarówno brak higieny rąk, jak i używanie niewłaściwych kosmetyków, np. z substancjami wysuszającymi.
Rodzaje problemów skórnych u najmłodszych
U niemowląt najczęściej występują: atopowe zapalenie skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, ciemieniucha, trądzik niemowlęcy czy potówki. AZS to choroba układu odpornościowego, a właściwie jego odpowiedź na styczność z alerganami kontaktowymi lub pokarmowymi. Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się w miejscach, gdzie najczęściej skóra ma styczność z pieluchą i nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Ciemieniucha to z kolei żółte, tłuste plamki na skórze głowy, które pojawiają się jako skutek zaburzonej pracy gruczołów łojowych.
U starszych dzieci może pojawić się również pokrzywka w postaci czerwonych, swędzących plam, wirusowe infekcje skóry, świerzb objawiający się intensywnym swędzeniem, a nawet łuszczyca objawiająca się czerwonymi plamami i łuszczącymi się fragmentami skóry.
Profilaktyka chorób skóry u dzieci
W łagodzeniu objawów problemów skórnych bardzo ważna jest profilaktyka. Nie tylko pomaga utrzymać zdrową skórę, ale przede wszystkim chroni przed przykrymi dolegliwościami.
Choroby skóry u dzieci – jak im zapobiegać?
- Po pierwsze musisz nauczyć dziecko, by regularnie myło ręce. Po zabawie, przed jedzenie, po powrocie do domu, wejściu do przedszkola i kontakcie ze zwierzętami.
- Po drugie staraj się unikać nadmiernego wysuszania skóry dziecka. Unikaj gorących kąpieli, nie narażaj dziecko na ekspozycję na promienie słoneczne bez kremu z filtrem.
- Po trzecie stosuj balsamy i kremy nawilżające. Po kąpieli delikatnie wycieraj skórę dziecka i nakładaj dobrej jakości kosmetyk – szczególnie na miejsca najbardziej narażone na wysuszenie, tj. ręce, nogi, łokcie, kolana, policzki.
- Po czwarte unikaj drażniących substancji i potencjalnych alergenów. Jeśli Twoje dziecko ma lub miało w przeszłości problemy skórne, wybieraj kosmetyki oznaczone jako „hipoalergiczne”.
- Po piąte dbaj o odpowiednie nawodnienie malucha. Pilnuj, by niezależnie od pogody pił wodę. Dziecko powinno wypijać około 1000 ml płynów dziennie + 50 ml na każdy kilogram ciała powyżej 10 kg. Dobre nawodnienie organizmu pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji i ochroni ją przed wysuszeniem.