Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Firma

Psychoterapia dla ludzi biznesu – dlaczego warto?

psychoterapia dla ludzi biznesu

Panujące wszechobecnie przekonanie, iż ludzie biznesu są jednocześnie ludźmi sukcesu w każdej sferze swojego życia, czy to zawodowej, czy prywatnej a także że świetnie radzą sobie w każdej sytuacji niekiedy może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Własna firma to nie lada wyzwanie i trzeba być naprawdę silną jednostką, by móc sprostać wszelkim wymaganiom, które ze sobą niesie. Jednak niezależnie od tego, w jakiej kondycji jesteś Ty i Twoja firma, psychoterapia dla ludzi biznesu stanowi unikatową pomoc w głębszym poznaniu i zrozumieniu samego siebie, dzięki czemu możliwe będzie skuteczne osiąganie celów, zamierzeń i sukcesów. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest jednak uświadomienie sobie, że pomoc psychoterapeuty nie oznacza wcale  Twojej słabości, lecz jest wyznacznikiem Twojej siły i chęci świadomego rozwoju zawodowego oraz osobistego.

Psychoterapia biznesu- czym jest

Psychologia biznesu, jak sama nazwa na to wskazuje, jest to dział psychologii, który bezpośrednio odnosi się do pracy oraz sposobów na zwiększenie efektywności ludzkiej. To niejako połączenie wiedzy z zakresu psychologii ogólnej dotyczącej wszystkich aspektów pracy- motywacji, stresu, emocji, rozwoju oraz wiedzy z obszaru komunikacji oraz doradztwa zawodowego. Psychologia biznesu to przede wszystkim analiza wszelkich zachowań związanych z zawodem oraz wyciąganie odpowiednich wniosków, dzięki którym możliwe jest dokładne zrozumienie zachodzących mechanizmów a także skuteczne działania na korzyść prowadzonego biznesu.

Psycholog biznesu - Izabela Kielczyk

Psycholog biznesu Izabela Kielczyk https://izabelakielczyk.pl/

Psychologia biznesu jest niezmiernie ważną dziedziną we współczesnym świecie, w którym człowiek ma problem ze znalezieniem równowagi pomiędzy najważniejszymi wartościami w życiu, takimi jak rodzina, miłość, przyjaźń, zdrowie, szczęście a elementami, na których bazuje dzisiejszy świat- sława, pieniądze, dobrobyt, satysfakcja, biznes. A tylko dzięki prawidłowemu balastowi możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie człowieka w zdrowiu i spełnieniu.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia

Psycholog biznesu pomoże w znalezieniu rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu zarówno satysfakcji z pracy, jak i osiągnięcia lepszej wydajności. Drogą ku temu jest należyte poznanie oraz zrozumienie potrzeb oraz oczekiwań przedsiębiorcy w trakcie poszczególnych spotkań, różne badania oraz praktyki. To zarówno dostrzeżenie mocnych stron firmy i sposoby na ich wzmacnianie oraz znalezienie obszarów słabszych, które należy poprawić. Psychologia biznesu to także spore odniesienie do życia prywatnego i wyraźne wskazanie, że pomimo tak dużego powiązania biznesu z życiem poza pracą, konieczne jest maksymalne odseparowanie jednego od drugiego.

Odpowiadając wprost na postawione w tytule pytanie- dlaczego warto korzystać ze wsparcia i rozwiązania jakim jest psychoterapia biznesowa- biznes to mnóstwo odrębnych działań i procesów, które w dużej mierze powiązane są ze sferą  psychologiczną człowieka. Profesjonalne wsparcie pomoże uporać się z takimi czynnikami jak chociażby ciągły stres, ogólne wyczerpanie psychiczne i fizyczne, wypalenie zawodowe, zanik motywacji i chęci do pracy, pracoholizm, perfekcjonizm, brak radości z osiąganych sukcesów, uzależnienie od technologii i informacji, zniechęcenie czy znudzenie, poczucie braku sensu i wiele innych. Jak widzimy, psychologia biznesu obejmuje więc bardzo szeroki zakres, a dzięki indywidualnemu podejściu do każdej sprawy, możliwe jest wyodrębnienie kluczowych elementów i odpowiednie wykorzystanie potencjału firmy oraz człowieka nią kierującego.

Osoby, które zarządzają firmą maja zazwyczaj tak duży potencjał, że szkoda byłoby go nie wykorzystać tylko z tego względu, że mają problem w jego prawidłowym odczytaniu, wyodrębnieniu i spożytkowaniu. Dużą rolę w tym wszystkim odgrywa stres, dlatego psychoterapia jest bardzo dobrym sposobem na poznanie głównych przyczyn stresu oraz metod ich eliminowania.

Nie trzeba być chorym, by pójść do lekarza. Nie trzeba mieć zaburzeń, by  skorzystać z pomocy psychoterapeuty biznesowego. To ogromna szansa zarówno dla człowieka biznesu, jak i jego dorobku, prowadząca do osiągnięcia spełnienia zawodowego i osobistego.