Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Typowy dzień opiekunki osób starszych

praca opiekunki

Opiekunka osób starszych to zawód, który wybierany jest coraz częściej. Jeśli wykonywany jest w Niemczech, można liczyć na naprawdę dobre zarobki, a także warunki zatrudnienia. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu się w charakterze opiekunki osób starszych warto wiedzieć jak wygląda typowy dzień w takiej pracy. Przede wszystkim warto pamiętać, że wprawdzie obowiązki opiekunki osób starszych są na ogół bardzo do siebie podobne, to ich dokładny zakres może nieco różnić się w zależności od konkretnego zlecenia. Najczęściej jednak opiekunka zobowiązana jest co opieki nad seniorem, pomocy w codziennych czynnościach oraz prowadzenia domu.

Poranna toaleta

Typowy dzień opiekunki osób starszych rozpoczyna się na ogół od porannej toalety seniora. Jeśli osoba starsza jest w pełni sprawna, na ogół wystarczy jedynie dyskretnie nadzorować wykonywane czynności. Jeśli jest to osoba leżąca, to należy wykonać taką toaletę w łóżku, pamiętając o zasadach mycia osoby leżącej. Pamiętać trzeba o założeniu czystej odzieży, a jeśli trzeba, zmianie pościeli.

Pierwszy posiłek seniora

Kiedy toaleta jest już na nami, przychodzi pora na pierwszy posiłek, czyli śniadanie. Zadaniem opiekunki jest przygotowanie posiłku, a także podanie go seniorowi. Jeśli osoba starsza jest w dobrej formie, a do tego chętnie angażuje się w prace domowe, śniadanie można przygotować wspólnie. Jest to przy okazji dobra forma aktywizacji seniora. W przypadku osób leżących niezbędna może okazać się pomoc przy jedzeniu. Przygotowując śniadanie dla seniora, należy pamiętać, aby był to posiłek pełnowartościowy, a jednocześnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i ograniczeń. Częstym problemem osób starszych są dolegliwości zębowe. W takim przypadku śniadanie nie może zawierać żadnych twardych elementów, których pogryzienie stanowiłoby problem.

Zakupy i porządki

Po śniadaniu opiekunka osób starszych może zająć się zrobieniem zakupów oraz posprzątaniem domu. Konieczne może okazać się również wstawienie prania, a także wykonanie drobnych prac w ogrodzie. Jeśli pozostaje wolna chwila, można z seniorem wybrać się na spacer (jeśli osobą, która może swobodnie się poruszać). Następnie trzeba zająć się przygotowaniem obiadu, pamiętając o tych samych zasadach, o których powiedzieliśmy w przypadku śniadania. UWAGA: w przypadku osób w wieku podeszłym dobrze sprawdza się dieta śródziemnomorska. Jest ona lekkostrawna, a jednocześnie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Czas wolny opiekunek

Po obiedzie większość opiekunek może skorzystać z czasu wolnego. Jest to czas, kiedy senior odpoczywa, często śpi lub spędza czas na tym, co sprawia mu przyjemność. Seniorzy, którzy mogą swobodnie się przemieszczać, a także dobrze funkcjonują w sferze poznawczej po obiedzie często czytają bądź oglądają telewizję.

Kolacja i wieczorna toaleta

Około godziny 18 (lub nieco później – w zależności od preferencji seniora) przychodzi pora na kolację. Powinien to być lekki posiłek, który nie obciąża niepotrzebnie układu pokarmowego. Po wspólnym posiłku trzeba zadbać o wieczorną toaletę seniora. Wygląda ona podobnie do tej porannej. Kiedy senior położy się spać, opiekunka może ponownie skorzystać z czasu dla siebie. Może czytać książkę, oglądać telewizję, rozmawiać przez telefon z bliskimi czy wybrać się na spacer. To, jaką formę spędzania czasu wybierze zależy wyłącznie od niej.

Praca opiekunki osób starszych jest dobrze zorganizowana i na ogół przebiega według utartego schematu. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane, ale są one bardzo rzadkie. Jest to praca idealna dla osób, które lubią stałe harmonogramy i dobrze odnajdują się w funkcjonowaniu według przyjętego rytmu.

https://www.aterima-med.pl/ – Sprawdź więcej na stronie