Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi

Zakrzepica – przyczyny, objawy, leczenie

zakrzepica

Zakrzepica to poważna choroba, która niejednokrotnie bywa bagatelizowana. Stanowi ona jednak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, wymaga bowiem świadomej diagnozy i efektywnego leczenia. Bez wątpienia warto znać jej objawy, rozumieć przyczyny i metody leczenia. Wspomniane zagadnienia omawiamy w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury.

Objawy zakrzepicy

Choroba ta jest dość podstępna, głównie dlatego, że jej objawy są niejednoznaczne. Oznacza to, że mogą one być mylone z symptomami innych dolegliwości. Do głównych objawów można zaliczyć zatem: obrzęk, ból, zaczerwienienie, pojawiający się stan zapalny w miejscu, w którym doszło do zakrzepu. Objawy te często dotyczą kończyn dolnych, ale zakrzepica może wystąpić w dowolnej części ciała. W zależności od miejsca wystąpienia zakrzepu, mogą pojawić się inne symptomy. Na przykład w przypadku zakrzepicy żył głębokich, najczęstszym objawem jest ból i obrzęk nogi. Jeżeli zakrzep powstaje w płucach (tzw. zatorowość płucna), objawami mogą być duszność, ból w klatce piersiowej, czy nagłe omdlenia.

Przyczyny zakrzepicy

Najczęstszymi przyczynami zakrzepicy są: genetyka, siedzący tryb życia, ciąża, palenie tytoniu, stosowanie hormonalnej antykoncepcji lub nadwaga. Zdarza się, że przyczyny zakrzepicy nie są w pełni jasne, dlatego, podejrzewając u siebie chorobę, warto udać się od razu do lekarza. Dodatkowo, niektóre schorzenia, takie jak nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Warto również wspomnieć, że ryzyko zakrzepicy rośnie z wiekiem, a także podczas długotrwałego unieruchomienia. Częściej chorują na nią osoby przykute do łóżka po operacji.

Leczenie zakrzepicy – kiedy warto udać się do lekarza?

Leczenie zakrzepicy powinno zawsze być nadzorowane przez lekarza. Najważniejszym krokiem w leczeniu jest postawienie prawidłowej diagnozy, która jest możliwa tylko dzięki specjalistycznym badaniom, takim jak ultrasonografia dopplerowska czy tomografia komputerowa. Gdy pojawią się objawy, sugerujące możliwość pojawienia się zakrzepicy, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Warto podkreślić, że im wcześniej zostanie zdiagnozowana zakrzepica, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna. Plan leczenia zależy od wielu czynników, w tym od miejsca zakrzepu, stanu ogólnego pacjenta czy obecności innych schorzeń.

Leki na zakrzepicę – jak działają?

Leczenie zakrzepicy często opiera się na stosowaniu leków na zakrzepice. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie powstawaniu nowych zakrzepów oraz ograniczanie wzrostu istniejących. Leki te, takie jak warfaryna czy nowsze antykoagulanty bezpośrednie (NOAC), działają poprzez zmniejszanie zdolności krwi do krzepnięcia. Dzięki temu ryzyko powstawania zakrzepów jest znacząco obniżone. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z rozpoznaną zakrzepicą, ale też tych, którzy ze względu na różne czynniki (na przykład genetyka, choroby współistniejące) są narażeni na większe ryzyko jej wystąpienia. Osobom, które szukają sprawdzonych preparatów, polecamy szczególne leki dostępne w aptece WAWA. Wystarczy zamówić leki przez internet.

Podsumowanie

Zakrzepica jest poważną chorobą, której nie można lekceważyć. Znajomość jej objawów, przyczyn i metod leczenia jest kluczowa dla zapobiegania i skutecznego leczenia tej choroby. Pamiętajmy, że najważniejszym etapem leczenia jest właściwe zdiagnozowanie choroby przez lekarza. Dlatego przy pierwszych podejrzeniach o zakrzepicę, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Warto również sięgnąć po leki przeciwzakrzepowe, które znajdziesz w aptece WAWA.