Sposobów na rozkręcenie własnego biznesu jest wiele. Wystarczy tylko dokonać odpowiedniego researchu rynku, a często do osiągnięcia sukcesu prowadzi oparcie biznesu na swoich pasjach czy umiejętnościach.
Pomysł na biznes- wirtualny asystent
Wirtualny asystent, to osoba wykonująca wszystkie obowiązki zdalnie. Do jego zadań należeć może przeprowadzanie badań online, przetwarzanie danych czy robienie zamówień, ale także wszelkie inne czynności wynikające z działalności firmy. Szczególnie w czasie pandemii, taka forma zatrudnienia jest popularna wśród pracodawców. W tej roli sprawdzi się osoba dobrze zorganizowana i zaradna. Sądzisz, że to praca dla Ciebie, ale nie wiesz jak zacząć?
Bardzo pomocna okaże się tutaj platforma Upwork, gdzie znajdziesz klientów zainteresowanych długoterminową współpracą. Na początku warto oferować swoje usługi poniżej średniej stawki, dzięki czemu więcej osób zainteresuje się Twoją ofertą. Liczne recenzje i rozbudowane portfolio pozwolą Ci po czasie na podniesienie cen za świadczone usługi. Po zdobyciu doświadczenia i stabilnej pozycji w tej branży możesz rozważyć otworzenie własnej agencji wirtualnych asystentów, którzy będą współpracować z klientami w Twoim imieniu. Dzięki funkcjonowaniu online, jesteś w stanie zaoszczędzić na powierzchni biurowej i sprzęcie.
Na platformie Upwork znajduje się również wiele ogłoszeń dla copywriterów tworzących teksty SEO oraz treści na strony internetowe czy social media. W tej pracy oprócz lekkiego pióra liczy się także umiejętność pisania w stylu biznesowym (również w języku angielskim) oraz doświadczenie w content marketing (marketing treści) i pozycjonowaniu stron pod kątem SEO.
Oba biznesy możesz prowadzić zdalnie z domu. Choć na początku zarobki mogą nie być w pełni satysfakcjonujące, wytrwałość i nabycie doświadczenia pozwolą Ci na stworzenie dochodowego biznesu.
Pomysł na biznes- lektor
Wyrazista barwa głosu oraz zdolność jej modyfikacji możesz wykorzystać w zawodzie lektora w reklamach, filmach animowanych a nawet w produkcjach telewizyjnych. Taka forma zarobku wymaga jednak ciągłej pracy nad dykcją i tonacją głosu oraz płynności w mowie. Na rynku dostępnych jest wiele kursów i książek dla przyszłych tudzież obecnych lektorów, dzięki którym mogą ćwiczyć emisję głosu. Warto również zainwestować w profesjonalny mikrofon, dzięki któremu będziesz w stanie nagrać własny materiał, a następnie dokonać edycji (np.: w programie open source Audacity).
Nagranie próbki głosu możesz umieścić na stronach dla freelancerów lub portalach zrzeszających lektorów. Pozwoli Ci to pozyskać klientów zainteresowanych współpracą. Jeżeli uda Ci się ugruntować swoją pozycję w tej branży możesz stworzyć własną stronę internetową, poprzez którą dotrzesz do większej ilości klientów, z którymi będziesz negocjować wyższe ceny.
Pomysł na biznes- sklep z towarami cyfrowymi
Wytwarzanie czy pozyskiwanie produktów jest dość wymagające pod kątem logistycznym. Zamiast tego możesz zająć się sprzedażą towarów cyfrowych takich jak: motywy stron internetowych (np.: Themeforest), zdjęcia stockowe (np.: Adobe Stock lub Shutterstock) oraz grafiki (np.: Vectorstock).
Na początku zdecyduj, co dokładnie chcesz sprzedawać, a następnie załóż sklep e-commerce, co pozwoli Ci na stworzenie własnej marki. Do tworzenia sklepów internetowych posłuży Ci oprogramowanie open source, np.: Magento, ale dostępne są także płatne kreatory- np.: Shopify. Jeżeli sam potrafisz projektować strony czy grafiki będzie to dodatkowym atutem, który pozwoli Ci zaoferować w e-sklepie własne produkty, a tym samym zaoszczędzić pieniądze i uniknąć zbędnych formalności.
W sklepach internetowych kluczowy jest marketing. Niezbędne jest założenie profili na portalach społecznościowych, poprzez które nawiążesz interakcje z klientami oraz zbudowanie listy mailingowej. Strategia oparta na content marketing przyciągnie wiele osób zainteresowanych Twoimi usługami, ale możesz również rozważyć płatne reklamy w wyszukiwarkach typu pay-per-click.
Pomysł na biznes- kamerzysta
Wesela, przyjęcia czy imprezy firmowe na długo pozostają w pamięci głównie dzięki pracy kamerzysty, który przez cały czas filmuje ważne wydarzenie. Na tym jego praca się jednak nie kończy- po nagraniu materiału, zajmuje się jego obróbką, która zazwyczaj jest dość czasochłonna i wymagająca. Dopiero opracowany materiał jest dostarczany do klienta. Imprezy okolicznościowe są świetną okazją, aby zdobyć doświadczenie i szlifować swój warsztat, ale jeżeli to Cię nie satysfakcjonuje, możesz także próbować swoich sił w branży telewizyjnej czy filmowej.
Jeśli pasjonujesz się filmowaniem i marzysz, by stało się to Twoim sposobem na życie powinieneś zacząć szukać drobnych zleceń, dzięki którym poszerzysz swoje portfolio, a tym samym zarobisz na profesjonalny sprzęt i oprogramowanie do obróbki materiału. Szkolenie i kursy mogą okazać się kluczowe, ponieważ nawet najdroższy sprzęt nie spełni swoich funkcji, jeżeli nie będziesz potrafił go obsługiwać czy odpowiednio kadrować. Ważne są także umiejętności edytorskie, które uczynią Twoje materiały wyjątkowymi i przyciągną potencjalnych klientów.
Istotną kwestią jest publikacja Twoich materiałów promocyjnych (urywki filmów) w mediach społecznościowych, zareklamować możesz się również poprzez dotarcie do lokalnych firm, którym zaoferujesz filmy promujące ich biznes lub produkty.
Zobacz nasze wszystkie pomysły na biznes
Opracowała: Oliwia Kondradzka