Chcąc odstąpić leasing innemu podmiotowi należy przeprowadzić cesję. Na czym to dokładnie polega? Kiedy warto skorzystać z cesji leasingu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega cesja leasingu?
Cesja leasingu to przekazanie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej innemu podmiotowi. W praktyce dotychczasowy korzystający z leasingu, czyli cedent odstępuje go na rzecz nowego leasingobiorcy, czyli cesjonariusza. Ten drugi może zatem korzystać z przedmiotu leasingu na zasadach określonych w pierwotnej umowie finansowania, a sam leasing spłacany jest dokładnie w ten sam sposób co dotychczas. Po zakończeniu umowy może nastąpić wykup przedmiotu leasingu przez nowego leasingobiorcę po wartości określonej w pierwotnej umowie. Z punktu widzenia pierwotnego leasingobiorcy korzystna jest w tym przypadku możliwość odstąpienia od zobowiązania, a nowy leasingobiorca zyskuje na tym, że może wejść w posiadanie praktycznie nowego auta lub maszyny w zamian za atrakcyjne odstępne.
Kiedy warto odstąpić leasing innemu podmiotowi?
Leasing to naprawdę korzystna forma finansowania środków trwałych, co sprawia, że korzysta z niej naprawdę wiele osób. Zainteresowanie budzą szczególnie atrakcyjne oferty, których przykład można znaleźć na leason.pl. Warto jednak mieć świadomość, że przytrafiają się sytuacje, w których przedsiębiorca chciałby odstąpić od leasingu, czyli scedować go na inny podmiot. Może się to zdarzyć wtedy, gdy:
- firma ma problemy finansowe, a co za tym idzie nie jest w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań;
- przedmiot leasingu przestał być potrzebny, co sprawia, że leasing stał się zbędnym zobowiązaniem;
- przedsiębiorca chciałby zmienić leasingowany samochód na inny;
- zakończenie leasingu przed czasem nie jest opłacalne ze względów podatkowych, ponieważ wiązałoby się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów;
- firma zmieniła swoją formę prawną, co powoduje, że mimo iż nadal będzie korzystała z leasingu konieczne jest przeprowadzenie cesji umowy leasingowej;
- przedsiębiorca chce dokonać prywatnego wykupu samochodu, co jest możliwe wyłącznie w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Kto może przejąć leasing?
Chcąc przeprowadzić cesję leasingu i szukając w związku z tym firmy chętnej na przejęcie zobowiązania warto wiedzieć, że nie każdy podmiot będzie mógł wziąć na siebie leasing. Wynika to z faktu, że leasingodawca, czyli firma udzielająca finansowania sprawdza przedsiębiorcę zainteresowanego skorzystaniem z cesji na tych samych zasadach co w przypadku zawierania nowej umowy leasingu. W efekcie odrzucone mogą zostać podmioty, które istnieją na rynku od niedawna bądź te firmy, które posiadają zadłużenie i negatywne wpisy w bazach.
Podsumowując należy stwierdzić, że cesja leasingu to rozwiązanie, które może być korzystne w wielu sytuacjach. Co istotne, korzyści odnosi w tym przypadku zarówno dotychczasowy leasingobiorca, jak i firma, która przejmuje leasing, a co za tym idzie wynikające z niego prawa i obowiązki.