Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czy ponowne wykorzystanie odpadów jest korzystne dla Twojego biznesu? Odpowiadamy

ponowne wykorzystanie odpadów

Proekologiczne podejście do życia, wyznawane przez coraz większą grupę konsumentów, stawia przed przedsiębiorstwami wiele wyzwań. Coraz częściej zdarza się, że firmy trafiają pod lupę swoich klientów, którzy zwracają uwagę na to, czy ogranicza ona swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jednym ze sposobów na zmniejszenie oddziaływania przedsiębiorstwa na otoczenie oraz jego ogólną poprawę jest ponowne wykorzystanie odpadów. Poznaj zalety recyclingu w Twojej firmie.

W dzisiejszych czasach firmom opłaca się być proekologicznymi. Przedsiębiorstwa, które stawiają na ponowne wykorzystanie odpadów, zyskują w oczach konsumentów, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie w swoich firmach zielonej energii, pochodzącej z wiatru lub słońca. Niemniej odpowiedzialne gospodarowanie odpadami, nie wymaga dużych nakładów finansowych i może być pierwszym krokiem do stania się firmą przyjazną środowisku. Co zyskasz dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów?

Ponowne wykorzystanie odpadów w firmie – nie tylko korzyść, ale i obowiązek

Dbałość o środowisko naturalne niesie za sobą wiele korzyści wizerunkowych dla przedsiębiorstwa. Proekologiczne firmy wzbudzają większe zaufanie klientów, którzy chętniej sięgają po ich produkty. Niemniej odpowiednie zarządzanie odpadami nie tylko leży w interesie przedsiębiorstwa, ale również w jego obowiązku. Co, jako właściciel firmy, powinieneś wiedzieć o odpadach?

Śmieci, powstające na skutek działania firmy, należy segregować i przechowywać w oddzielnych i dobrze oznakowanych pojemnikach na odpady zmieszane, papier, plastik i metal, szkło i bioodpady. Zasady zbierania, przechowywania czy transportowania śmieci są określane przez wiele przepisów, zarówno krajowych, jak i unijnych. Jako przedsiębiorca, musisz dowiedzieć się również, czy wytwarzanie odpadów w ramach prowadzenia Twojej działalność podlega obowiązkowi ewidencji w BDO.

Jakie pojemniki wykorzystać przy zbieraniu i ponownym wykorzystaniu odpadów?

Podstawowe zasady segregowania odpadów w przedsiębiorstwach są takie same jak w przypadku osób prywatnych. Kosze do recyklingu występują w różnych kolorach, które odpowiadają rodzajom materiałów.

  • Niebieski – papier;
  • Zielony – szkło;
  • Żółty – metale i tworzywa sztuczne;
  • Czarny – odpady zmieszane;
  • Brązowy – odpady BIO.

Dodatkowo przy wyżej wymienionych kontenerach warto postawić pojemnik na baterie i małe elektrośmieci, które muszą być przetwarzane w odpowiedni sposób.

Jako że kontenery zwykle znajdują się na zewnątrz budynku, powinny być wykonane w wysokiej jakości materiałów, tak aby bez problemu zniosły trudne warunki atmosferyczne. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i liczby pracowników powinieneś dobrać odpowiednią pojemność kontenerów. Kubły na śmieci o właściwym rozmiarze pomogą Ci uniknąć roznoszenia odpadów przez zwierzęta i wiatr, a co za tym idzie, umożliwią zachowanie czystości na posesji.