W wielu zakładach produkcyjnych standardem stał się system MES. Przede wszystkim znacząco wpływa on na efektywność pracy w zakładzie, pozwala określić przyczyny zatrzymań, a także zmniejszyć ilość przestojów. Poza tym program pomaga również spełnić dość restrykcyjne wymagania prawne dotyczące na przykład rejestrowania historii powstawania produktów.
Na czym polega system mes (manufacturing execution system)?
Nic więc dziwnego, że system realizacji produkcji https://antsolutions.eu/pl/produkty/system-realizacji-produkcji-mes/ świetnie sprawdza się w bardzo różnych obszarach działalności firmy, a najważniejszym jego zadaniem jest zarządzanie zebranymi danymi dotyczącymi kolejnych etapów produkcji. Warto zwrócić uwagę, że informacje są bardzo dokładne. Tym samym systemy mes widocznie wspierają wszystkie procesy produkcyjne i około produkcyjne w czasie rzeczywistym, co znacznie przyspiesza pracę. Celem programu jest sprawne zbieranie danych przez operatorów, ułatwienie podejmowania decyzji przez specjalistów od zarządzania produkcją oraz synchronizacja warstw organizacyjnych. W ten właśnie sposób system informatyczny realnie wpływa na wydajność produkcji.
Jak wdrożyć system realizacji produkcji?
Samo oprogramowanie MES to rozbudowana baza danych, która podlega ciągłemu gromadzeniu i przetwarzaniu ogromnych ilości informacji. Są one dostarczane automatycznie poprzez na przykład czujniki czy sterowniki PLC oraz samych użytkowników. Dane są organizowane zgodnie ze zleceniami produkcyjnymi na urządzenia końcowe w postaci raportów i analiz.
Zasadą działania systemów MES jest synchronizacja zdolności produkcyjnych i biznesowych. Te ostatnie są często wspierane systemami ERP, programami do planowania, harmonogramowania, dla kadr, do rozliczania produkcji, fakturowania. Całość ma być jak najbardziej spójna, ale to MES jest odpowiedzialny za praktyczny wymiar wszystkich realizowanych czynności. Na początku był projektowany dla firm produkcyjnych i to właśnie pełne wykorzystanie wydajności maszyn było kluczowym aspektem. Obecnie coraz częściej system jest także stosowany do wytwarzania usług oraz poprawia wydajność procesów.
Funkcjonalne systemy MES
Z systemu MES korzysta się w formie manualnej, półautomatycznej lub automatycznej. Ten ostatni typ będzie wykorzystywany w przedsiębiorstwach, które swoją działalność opierają o maszyny, które dostarczają wszystkich niezbędnych informacji, a sam program jedynie sprowadza się do zastosowania logiki biznesowej – czyli rejestracji produkcji, wprowadzenia zleceń czy uwag operatora. Półautomatyczne systemy na przykład rejestrują przestoje, a od operatora zależą dalsze czynności czy też określenie przyczyny błędów. W manualnych ręcznie uruchamia się zlecenia i rejestruje produkty. Operator ma również za zadanie raportować, kiedy i jak zmienił się stan maszyny.