Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czy warto ogłaszać upadłość konsumencką?

upadłość konsumencka

Jesteś osobą zadłużoną i masz trudności w spłacie swoich zobowiązań? W takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu z procedury upadłości konsumenckiej. Zobacz, na czym ona polega i kiedy się na nią zdecydować!

Upadłość konsumencka – na czym polega?

Narastające długi mogą być poważnym zagrożeniem dla stabilności budżetu osoby. Wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocnej procedury upadłościowej.

Co to jest upadłość konsumencka? Procedura upadłości konsumenckiej jest procedurą sądową, która przeznaczona jest dla konsumentów – osób fizycznych, niemających własnej działalności gospodarczej. Dzięki niej możliwe jest pozbycie się długów, czyli oddłużenie.

Celem upadłości konsumenckiej jest przede wszystkim pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej, w której znalazły się nie ze swojej winy lub też doprowadziły do niej same. Wtedy mogą one skorzystać z sądowej procedury polegającej na stworzeniu harmonogramu spłaty oraz na spłacie zobowiązań z posiadanego majątku, a także na umorzeniu długów – w całości albo części.

Dla kogo przeznaczona jest upadłość konsumencka?

Aby ogłosić upadłość konsumencką, niezbędne jest spełnienie konkretnych wymagań. Odnoszą się one głównie do posiadania statusu konsumenta i przebywania w stanie niewypłacalności przez minimum 3 miesiące.

Status konsumenta oznacza, że jest się osobą fizyczną, która nie prowadzi własnego przedsiębiorstwa. Z kolei stan niewypłacalności oznacza brak możliwości spłacania terminowych zobowiązań, na przykład jak rachunki, czynsz, raty kredytów i pożyczek.

Dodatkowo osoba, która chce ogłosić upadłość, musi również przekazać do sądu właściwy wniosek.

W jakiej sytuacji warto ogłosić upadłość jako konsument?

Procedura upadłości konsumenckiej jest bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy pojawiają się narastające problemy związane z zadłużeniem i w związku z tym niewypłacalność.

Upadłość konsumencka jest w stanie pomóc osobie zadłużonej, ponieważ wtedy dochodzi do spłaty długów z jej majątku. Odpowiada za to syndyk masy upadłościowej, który ją zarządza. Z majątku spłacane są wtedy różne zadłużenia zgodnie z harmonogramem opracowanym przez sąd.

Również istnieje możliwość oddłużenia wraz z umorzeniem długów – częściowym albo całościowym. To powoduje, że wyjście z takiej sytuacji jest łatwiejsze dla dłużnika.

Gdzie szukać pomocy w procedurze upadłości konsumenckiej?

Jako że procedura ta może być dla osoby mało obeznanej z prawem skomplikowana, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy doświadczonego prawnika.

Takie wsparcie zapewniają swoim klientom kancelarie upadłościowe, które specjalizują się w upadłościach firm i osób fizycznych. Franczyza Upadłości Ekspert zrzesza kancelarie specjalizujące się w oddłużaniu osób fizycznych i firm. Kancelarie z tej franczyzy działają na terenie całego kraju, wliczając w to także Śląsk. Zajrzyj na stronę kancelarii, jeśli interesuje Cię upadłość konsumencka w Katowicach – https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/

Firma oferuje bezpłatne konsultacje. Warto z nich skorzystać, aby poznać więcej szczegółów dotyczących procedury ogłoszenia upadłości konsumenckiej.