Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czym jest cross-docking i czy się opłaca?

Cross-docking (po polsku przeładunek kompletacyjny) to praktyka stosowana przez firmy transportowe, która jest dużym ułatwieniem dla wszystkich stron. Takie podejście jest zazwyczaj mniej uciążliwe dla klientów zlecających transport samochodowy, ale też dla samych producentów. Poza tym dodatkową zaletą jest ograniczenie konieczności przechowywania produktów w magazynach. Dlatego wykorzystanie cross-dockingu może być z pozoru lepszą alternatywą?

Transport do Polski i innych krajów – na czym polega cross-docking?

Coraz częściej producent wysyła produkty bezpośrednio do miejsca załadunku (magazynu, siedziby firmy transportowej, portu), gdzie są one ładowane do odpowiedniego środka transportu – ciężarówki, samolotu czy statku. Dostawa towarów drogą lądową lub inną jest w ten sposób uproszczona, ponieważ towar nie musi być przyjmowany do magazynu, przepakowywany itp. W ten sposób odbywać się może międzynarodowy transport ładunków drobnicowych, jak również transport drogowy ładunków ponadgabarytowych.

Dzięki cross-dockingowi możliwe jest przyspieszenie wysyłek do klientów. Oznacza większą pewność, że przesyłka dotrze do niego na czas, a to przecież dla wielu firm jest najważniejszym czynnikiem. Właśnie dlatego przeładunek kompletacyjny jest częścią zoptymalizowanego łańcucha dostaw. Przeładowywanie ładunku z jednego środka transportu bezpośrednio do drugiego bez magazynowania wymaga jednak na pewno odpowiedniego planowania, aby zapewnić, że łańcuch dostaw nie zostanie zakłócony.

Transport międzynarodowy – kluczowe zalety przeładunku kompletacyjnego

Redukcja kosztów

Przeładunek kompletacyjny wiąże się z wyraźnym obniżeniem kosztów pracy związanych z logistyką i transportem. Dzieje się tak dlatego, że transportowane w ten sposób produkty nie wymagają już kompletacji i składowania. Cały proces logistyczny jest również znacznie prostszy. Całkowicie omijamy etap magazynowania, co oczywiście redukuje koszty.

Zarządzanie czasem

Sposób organizacji przeładunku kompletacyjnego pozwoli zaoszczędzić czas zarówno producentom, jak i klientom. Przesyłki są dostarczane na czas, a to oznacza, że klienci są zadowoleni z wysokiej jakości obsługi. Producent z kolei poświęca mniej czasu na rozpatrywanie ewentualnych reklamacji i zamiast tego może skoncentrować się na podnoszeniu jakości swojej produkcji.

Przeładunek kompletacyjny może sprawdzić się najlepiej w tzw. gorących okresach w logistyce, a więc np. w okresie świątecznym.

Zarządzanie przestrzenią magazynową

Cross-docking wiąże się ze znacznym zmniejszeniem zapotrzebowania na powierzchnię magazynową. Producenci nie będą już musieli tracić czasu i pieniędzy na szukanie odpowiedniego magazynu. Zamiast tego produkty są dostarczane bezpośrednio do klienta przy minimalnej liczbie pośredników.

Jakie ładunki nadają się do przeładunku kompletacyjnego?

Chociaż croos-docking jest bardzo wygodnym sposobem na dostarczanie towarów, to nie wszystkie produkty się do niego nadają. Są jednak typu towarów wręcz stworzone do tego rodzaju transportu:

  • wszelkie towary łatwo psujące się, które wymagają natychmiastowej wysyłki, na przykład jedzenie
  • produkty wysokiej jakości, które nie są poddawane kontroli przy odbiorze
  • produkty, które są już wstępnie zapakowane i posiadają kody kreskowe
  • produkty, które są konieczne do rozpoczęcia promocji sezonowej
  • podstawowe produkty detaliczne, które mają niską zmienność popytu

Kluczowe zagrożenia związane z przeładunkiem kompletacyjnym

Chociaż ten typ transportu ma wiele plusów, to ma też oczywiście swoje minusy. Istotne jest, aby być ich świadomym i wystrzegać się potencjalnych zagrożeń wynikających z wykorzystywania cross-dockingu. Pierwszym minusem jest utrata kontroli nad zapasami, ponieważ produkty są składowane w określony sposób. Dlatego długoterminowy cross-docking jest przez wiele firm uważany za ryzykowny. Niemniej jednak ryzyko to można ograniczyć, stosując odpowiednie planowanie.

Pracownicy zarządzający tym procesem muszą być również dobrze przeszkoleni, aby dobrze i przede wszystkim sprawnie wykonywać swoją pracę. Ponadto należy zapewnić właściwą odpowiedzialność w całym łańcuchu dostaw. Stąd konieczność regularnego uzgadniania faktur klientów i dostawców.

Jeżeli spełnimy jednak te warunki, przeładunek kompletacyjny może być dobrym rozwiązaniem transportowym, które ułatwi nam międzynarodowy transport towarów samochodem, drogą morską lub powietrzną.