Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Czym kierować się przy aranżacji biura

Aranżacja nowoczesnego biura

Urządzenie biura niezależnie, czy będzie się ono znajdowało w domu, czy też w firmie nie jest zadaniem łatwym. Projektując biuro, musimy zadbać nie tylko o efekt wizualny, ale również komfort pracy. Dlatego każde nowoczesne biuro powinno być wyposażone w odpowiednie meble i inne niezbędne urządzenia, które będą funkcjonalne i przede wszystkim ergonomiczne. Jak zatem stworzyć nowoczesną, elegancką i praktyczną przestrzeń do pracy biurowej? Odpowiedź poniżej!

Jak zorganizować biuro w firmie?

Dobrze zorganizowane biuro to absolutna podstawa, aby było wygodne i jednocześnie reprezentatywne. Aranżując przestrzeń biurową, warto również pomyśleć o obowiązujących trendach, których inspiracje możemy zaczerpnąć z różnych źródeł np. z internatu czy gazety.

Zestaw mebli niezbędnych w biurze

Komplet mebli biurowych to ważny aspekt wizualny. Warto postawić na ponadczasową klasykę, czyli na proste, a jednocześnie komfortowe i użyteczne meble.

Zestaw biurowy składa się przede wszystkim z biurka. Solidne biurko to podstawowe narzędzie pracy, na którym powinny znajdować się komputer czy laptop, lampka, przybory do pisania, karteczki do notowania itp. Przy biurku powinien stać wygodny fotel ergonomiczny, który doskonale dopasowuje się do sylwetki poprzez pełne regulowanie zapewniając odpowiednią pozycję ciała a tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia chorób układu mięśniowo – szkieletowego. 

Bardzo ważne jest też, aby jak najbliżej biurka umiejscowione były takie urządzenia jak drukarka, faks czy niszczarka.

Kolejnym elementem wyposażenia są szafki i regały, na których trzymane są dokumenty lub segregatory. Podczas aranżacji biura należy dobrać tak szafki i regały, aby były dostosowane do przechowywania segregatorów. W regałach powinny również znajdować się szafki zamykane na klucz, w których przechowywana będzie najważniejsza dokumentacja.

Biuro to miejsce spotkań z klientami czy wspólnikami, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażyć je w stylową sofę lub fotele i mały stolik. Kawa czy herbata na wygodnej sofie wprowadzi przyjemną atmosferę, co z pewnością pozytywnie wpłynie na klimat podczas biznesowych rozmów.

Meble ergonomiczne, czyli jakie?

Ergonomia to nauka dotycząca przystosowania warunków pracy do możliwości psychicznych i fizycznych każdego pracownika. Znacząco wpływa na nasze zdrowie, organizując miejsce pracy tak, aby zapobiegać przeciążeniom organizmu i ułatwiać pracownikom wykonywanie powierzonych zadań.

Wybór odpowiednich mebli biurowych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pracownika to klucz do stworzenia funkcjonalnej, praktycznej i wygodnej przestrzeni biurowej. Do nowoczesnych i ergonomicznych mebli biurowych zaliczamy między innymi:

 • Biurka z regulacją wysokości

Tego typu biurka umożliwiają ustawienie wysokości blatu do własnych potrzeb. Na rynku dostępne są biurka z elektryczną regulacją wysokości.

 • Fotele ergonomiczne

Fotele ergonomiczne zaprojektowane i wykonane są tak, aby dopasować się do potrzeb użytkownika. Polecany jest dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej, czyli pracowników biurowych, uczniów i studentów.

Ergonomiczny fotel biurowy posiada między innymi:

 • regulowany zagłówek,
 • regulowane podłokietniki,
 • wyprofilowane oparcie,
 • regulację głębokości siedziska,
 • regulację wysokości siedziska,
 • możliwość obrotu wokół własnej osi,

Ergonomiczne fotele i krzesła można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu można znaleźć pozycję idealną dla swojego typu sylwetki.

Zalety mebli ergonomicznych

Celem ergonomii jest zapewnienie lepszych warunków pracy. Zapewnienie dobrej jakości mebli zwłaszcza fotela i biurka wpłynie pozytywnie na komfort pracy, zdrowie oraz samopoczucie, a w konsekwencji na wydajność pracy zatrudnionego pracownika.

Do podstawowych zalet mebli ergonomicznych można zaliczyć:

 • utrzymanie dobrego zdrowia,
 • poprawę koncentracji,
 • zmniejszenie zmęczenia,
 • większą wydajność,
 • większą estetykę,

Jak zorganizować biuro w domu?

Coraz więcej firm oferuje możliwość pracy w domu, czyli tzw. pracy zdalnej. Taka forma współpracy jest bardzo korzystna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Jednak, aby praca w domu była komfortowa, a przede wszystkim wydajna muszą być zapewnione odpowiednie warunki pracy. Najlepiej byłoby, gdyby domowe biuro było w wydzielonym pomieszczeniu, niestety czasami warunki mieszkaniowe na to nie pozwalają, wówczas biurko można wstawić w róg pokoju lub we wnękę. Miejsce do pracy powinno być wyposażone w wygodne, ergonomiczne krzesło, biurko i odpowiednie oświetlenie. Przydatne mogą się okazać duże, wygodne, tłumiące dźwięki słuchawki.

Aranżując biuro w domu, można zapewnić sobie idealne stanowisko pracy. Praca będzie nie tylko przyjemna, ale również efektywna.

Domowe biuro to dla wielu z nas codzienność

Oświetlenie biurowe ergonomiczne

Oświetlenie biurowe podobnie jak natężenie hałasu regulują normy i przepisy określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wymagany minimalny poziom natężenia światła wynosi:

 • 500 lx – stanowiska komputerowe, pisanie ręczne,
 • 300lx – recepcje,
 • 200lx – archiwa, magazyny,

Światło w biurze musi mieć jeszcze odpowiednią temperaturę. Zgodnie z trendami ergonomii biura zaleca się stosowanie takich rozwiązań oświetleniowych, które potrafią emitować światło o różnej temperaturze barwowej (zmieniają temperaturę barwową w zależności od pory dnia).

Wybierając lampy do biura, warto wiedzieć, że poza górnym głównym oświetleniem niezbędne są jeszcze lampki na biurko, które bezpośrednio oświetlają stanowisko pracy.

Oświetlenie biurowe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność pracowników. Nieprawidłowo dobrane i rozmieszczone może powodować dyskomfort psychiczny, senność, rozdrażnienie, łzawienie lub ból oczu.

Kolory w aranżacji biura

Wybór kolorów do biura to nie tylko kwestia estetyczna. Źle dobrane kolory mogą powodować senność, rozdrażnienie czy zmęczenie. Dlatego aranżując przestrzeń biurową, warto postawić na wnętrza utrzymane w pastelowej delikatnej tonacji, które można ożywić akcentem kolorystycznym na przykład czerwonym lub czarnym.

Należy pamiętać, aby kolor dopasować do:

 • wielkości pomieszczenia,
 • charakteru wykonywanej pracy,
 • oświetlenia,

Barwy pożądane w biurze to:

 • niebieski,
 • zielony,
 • pastelowe odcienie pomarańczowego,
 • szary,
 • brązowy,
 • beżowy,

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane wyposażenie biura ma ogromne znaczenie, wpływając na jakość wykonywanych obowiązków oraz wizerunek firmy. Biuro urządzone zgodnie z zasadami ergonomii sprawi, że nawet po wielogodzinnym przebywaniu w jednej pozycji nie odczujemy takich dolegliwości jak ból kręgosłupa, ramion czy nawet głowy. Warto również zainwestować w meble wykonane z wysokiej jakości materiałów. Zaletą takich mebli jest trwałość oraz pewność, że posłużą nam wiele lat.