Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Dlaczego przyszłość gospodarki należy do cyrkularności?

Liniowy model gospodarczy, oparty na szybkiej produkcji z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów i energii, ma ogromny wpływ  na środowisko. Odpowiedzią na wyzwanie poszanowania zasobów naturalnych jest cyrkularny rozwój gospodarczy. Czym jest obieg zamknięty? I dlaczego niektórzy uważają, że jest to konieczność?

Wzrost średniej temperatury ziemi, zmiany klimatu, rosnące zanieczyszczenie planety — ekologia i ochrona środowiska to jedno z kluczowych zagadnień w XXI wieku. Rozwój gospodarczy i masowa produkcja dóbr opiera się przede wszystkim na liniowym modelu gospodarczym. Według raportu Circular Gap 2023[1] model ten zyżywa przeszło 100 miliardów ton materiałów i generuje 90% odpadów.  Niestety tylko 7,2% z tych surowców wraca ponownie do obiegu. W poprzednim roku liczba ta wynosiła 8,6%. W obu przypadkach do za mało, aby zatrzymać procesy zachodzące w naturze.

Cyrkularność jedynym sposobem na bezpieczną przyszłość?

W oczach części biznesu, instytucji państwowych czy organizacji pozarządowych gospodarka obiegu zamkniętego jest koniecznością pozwalającą ograniczyć wpływ produkcji na środowisko. Jednak wszystkie podmioty muszą zrozumieć, w jaki sposób cały proces gospodarczy i konsumpcji wpływa na planetę i jakie niesie to konsekwencje.

Na terenie samej Unii Europejskiej mniej niż 40% wszystkich e-odpadów jest poddawanych recyklingowi. To wciąż element wymagający poprawy, ale sam recykling jest tylko jedną ze składowych całego procesu zrównoważonej gospodarki. W modelu cyrkularnym producenci odnawiają swoje produkty, a jest możliwie m.in. dzięki tworzeniu urządzeń zbudowanych w sposób modułowy, co ułatwia i usprawnia ten proces — powiedział Mariusz Ryło, CEO w Fixit.

Ekolodzy wskazują, że naprawienie 1000 komputerów pozwala zaoszczędzić przeszło 200 000 litrów wody i zminimalizować emisję CO2 do atmosfery o około 316 000 kg. Kwestie środowiskowe, regulacje prawne, większa świadomość społeczna, coraz trudniej i drożej wydobywane surowce naturalne wpływają na inne podejście do produkcji i świadczenia usług.

Nowe podejście do rozwoju gospodarczego

Modele biznesowe o obiegu zamkniętym, odzyskiwanie materiałów, zwłaszcza tych ciężko dostępnych, mogą obniżyć koszty naprawy, regeneracji, modernizacji i ponownego wykorzystania towarów. To także szansa na rozwój usług leasingowych i wypożyczania sprzętu na określony czas, które coraz częściej można zaobserwować na dużą skalę.

Z naszego doświadczenia wynika, że producenci mają obecnie większą świadomość, że model cyrkularny jest dla nich szansą na rozwój produktów i marki. Pod względem technologicznym pomagamy im odzyskać podzespoły i inne elementy, które można odnowić lub wprost użyć w naprawach, co przekłada się korzyść ekonomiczną. To również możliwość włączenia do oferty urządzeń odnowionych, minimalizowania lub całkowita redukcja śladu węglowego. W moim odczuciu ten model idealnie wpisuje się w strategię customer experience poprzez oferowanie sprzętów, które powstały w świadomy i odpowiedzialny ekologicznie sposób — dodaje Mariusz Ryło.

Stosowanie zasad gospodarki obiegu zamkniętego można porównać do symbiozy i równoważenia. Model w rzeczywisty sposób poprawia wydajność procesu produkcyjnego, wykorzystuje ponownie odpady i wydłuża użyteczność gotowych już materiałów syntetycznych oraz naturalnych. Z tego powodu cyrkularność zyskuje na popularności. Natomiast ścisła współpraca sektora produkcyjnego z firmami specjalizującymi się m.in. w refurbishmencie ułatwia realizacje założeń gospodarki cyrkularnej.

[1] https://www.circularity-gap.world/2023#download