Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Dlaczego warto wdrożyć system ERP w swojej firmie? Najważniejsze korzyści

system ERP

ERP to system zarządzania zasobami firmy. Jednak pojęcie to obejmuje praktycznie wszystkie działy przedsiębiorstwa, przebiegające w nim procesy czy stany magazynowe. Jednym słowem, jest to oprogramowanie pozwalające w czasie rzeczywistym kontrolować stan całej firmy. Sporo mówi to o skali przedsięwzięcia, jakim jest wdrożenie systemu ERP. Ale znacznie ważniejsze są korzyści ze stosowania tego narzędzia. Sprawdź, dlaczego warto już dziś rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania w swojej firmie.

Korzyści z korzystania systemu ERP

System zarządzania zasobami firmy cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego tak wiele przedsiębiorstw stawia na nowoczesny system ERP? Wśród najważniejszych zalet tego typu rozwiązania wymienić należy:

  • Obniżenie kosztów wielu procesów zachodzących w firmach. Wynika to głównie z możliwości zautomatyzowania wielu czynności oraz dokładniejszego planowania materiałowego.
  • Korzystanie z jednej bazy do przechowywania wszystkich informacji to ogromna oszczędność czasu.
  • Lepsza kontrola jakości, przebiegająca w czasie rzeczywistym.
  • Przyśpieszenie podejmowania istotnych decyzji.
  • Ujednolicenie procedur i dostęp do aktualnej wersji dokumentów z każdego służbowego komputera.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa danych poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów ochrony cyfrowej.
  • Optymalizacja stanów magazynowych, co wpływa na zwiększenie dostępnego miejsca.

Wymienione korzyści wynikają z zastosowania ogólnego oprogramowania ERP. W praktyce wdrożenie takiego rozwiązania pozwala uzyskać jeszcze większe oszczędności związane z pełną optymalizacją całego przedsiębiorstwa.

System modułowy – dopasowany do każdej firmy

System ERP ma budowę modułową. Oznacza to, że obok podstawowego pakietu programów i bazy danych, system może współpracować także z dodatkowymi narzędziami, ukierunkowanymi na konkretne działy firmy. Dlatego też wdrożenie systemów klasy ERP obejmuje całe przedsiębiorstwo.

Komponując własny system zarządzania zasobami firmy, można postawić tylko na te rozwiązania, które faktycznie wspomagają działanie spółki. Co więcej, jeśli zarząd zdecyduje o powstaniu nowego działu, z łatwością można dostosować system ERP przez dodanie do niego odpowiednich modułów. Ta cecha decyduje o dużej elastyczności tego rozwiązania. Ułatwia także wprowadzanie zmian i unowocześnianie całego systemu. Jest to kolejna, być może najważniejsza zaleta tego typu oprogramowania do zarządzania zasobami firmy: podatność na rozwijanie i wdrażanie coraz to nowszych rozwiązań technologicznych.