Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Doradztwo podatkowe dla firm – czy warto?

Prawo zmienia się dynamicznie i każdy przedsiębiorca wie, że czasami trudno za tym nadążyć. Tymczasem nieznajomość prawa wiąże się z dużym ryzykiem, więc nie dziwi, że doradztwo podatkowe to coraz popularniejsza usługa. Czy warto z niej skorzystać? Na co zwrócić uwagę, wybierając taką formę pomocy?

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Doradztwo podatkowe to usługa polegająca na udzielaniu porad z zakresu prawa podatkowego. Działalność w ramach tego zawodu jest regulowana aktem prawnym, ale co warto podkreślić, nie ogranicza się jedynie do radzenia przedsiębiorcom. Doradca podatkowy może także prowadzić księgi podatkowe i szeroko rozumianą ewidencję. Ma także możliwość sporządzania różnego rodzaju deklaracji fiskalnych. Wszystkie czynności doradcy wykonywane są na rzecz osób trzecich.

Czy warto?

W dużym uproszczeniu doradca podatkowy jest rodzajem pomocnika dla przedsiębiorców i podatników, który odpowiada za wyjaśnienie przepisów i wskazanie właściwych rozwiązań. Dzięki jego usługom można odnaleźć się w gąszczu nie zawsze zrozumiałych wytycznych, a także uchronić przed ewentualnymi sankcjami prawnymi.

Na taką usługę powinien zdecydować się każdy przedsiębiorca, który nie posiada kwalifikacji umożliwiających zrozumienie procedur podatkowych, a także ten, który teoretycznie posiada odpowiednią wiedzę, ale nie dysponuje czasem, aby zawsze pozostać na bieżąco z wprowadzanymi zmianami. Oznacza to, że o współpraca z doradcą podatkowym jest zalecana większości firmom – zarówno małym, jak i dużym.

Więc czy warto? Jak najbardziej, ale tylko pod warunkiem, że przedsiębiorca wybierze odpowiedniego specjalistę.

Jakiego doradcę wybrać?

Przede wszystkim takiego, który posiada odpowiednie kwalifikacje i znajduje się na liście doradców Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Zgodnie z prawem tylko takie osoby mogą świadczyć tego typu usługi, chyba że doradca jest jednocześnie członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa podatkowego lub ma stopień naukowy doktora stosownych dziedzin.

Ponadto dobrym pomysłem jest współpraca z firmą taką jak Cyrek Finance, czyli świadczącą kompleksowe usługi, w tym: doradztwo podatkowe, księgowość, obsługa kadr i płac. Dzięki temu można zaoszczędzić na współpracy z kilkoma podmiotami, a także szybciej rozwiązać ewentualne problemy. Jest to zatem po prostu bardziej praktyczne, zwłaszcza w przypadku współpracy długoterminowej. Jednorazowa konsultacja z doradcą podatkowym może się odbyć u każdego specjalisty posiadającego odpowiednie uprawnienia.