Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ergonomia w miejscu pracy! Na czym polega?

ergonomia

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy, nie trzeba nikomu przypominać.

Ale o tym, jak ważny jest ich komfort, wielu pracodawców zapomina. Tymczasem komfortowe warunki pracy mają ogromny wpływ na produktywność personelu, jego motywację i chęć do działania, a także lojalność względem pracodawcy. Zadbajmy więc o to, by środowisko pracy w naszej firmie było ergonomiczne – w ten sposób nie tylko zdobędziemy przychylność swojego zespołu, ale też podniesiemy jego wydajność.

Czym jest ergonomia koncepcyjna i korekcyjna?

Ergonomia w miejscu pracy powinna zostać wprowadzona już na etapie jego planowania (pomoże Ci wellbeingpolska.pl), dzięki temu nowo utworzone stanowiska robocze będą od razu przystosowane do potrzeb pracowników i zagwarantują im niezbędne wygody. To tzw. koncepcyjna ergonomia pracy. Warto pomyśleć o niej w trakcie opracowywania biznesplanu i uwzględnić ją w pierwszych projektach biura. Jeśli tego nie zrobimy, prędzej czy później pracownicy zaczną narzekać na warunki, w których zmuszeni są pracować, a wtedy konieczna będzie korekcyjna ergonomia pracy, czyli wprowadzenie modyfikacji i poprawek mających na celu korektę popełnionych wcześniej błędów. Oczywiście koncepcyjna ergonomia w miejscu pracy niesie za sobą o wiele mniejsze koszta, ale jeśli już za późno na jej wprowadzenie, skorzystajmy z możliwości korekcji. Ta inwestycja będzie nas i tak kosztować dużo mniej niż problemy z utrzymaniem stabilnej kadry pracowniczej.

Jak zadbać o właściwą ergonomię w miejscu pracy?

Ergonomia w biurze powinna obejmować jego kompleksowe wyposażenie, ze szczególnym uwzględnieniem mebli, z których na co dzień korzystają pracownicy. Wygodny fotel i biurko na odpowiedniej wysokości to podstawa – ułatwią one pracownikowi zachowywanie właściwej pozycji w trakcie wykonywania obowiązków i pozwolą uniknąć bólów kręgosłupa. Poza tym ergonomia w biurze powinna obejmować także różnego rodzaju urządzenia biurowe, chociażby sprzęt komputerowy – ważne jest na przykład ustawienie monitora pod odpowiednim kątem czy takie umiejscowienie jednostki centralnej, które nie będzie wymagało ciągłego schylania się do niej. Nie zapomnijmy też o dobrym oświetleniu – od niego również w dużej mierze zależy ergonomia w miejscu pracy, ponieważ zbyt mocne światło może pogarszać wzrok i wywoływać zmęczenie. Jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszych pracowników, zadbajmy o wszystkie te kwestie. Zapewnimy im w ten sposób optymalny komfort i ułatwimy wykonywanie obowiązków.