Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Faktoring – co to jest i kto może skorzystać?

faktoring

Zastanawiasz się, co to jest faktoring? Kto może zostać klientem takiej firmy faktoringowej? Jakie ogólnie faktury obejmuje faktoring? Na powyższe pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

  1. Czym jest faktoring?
  2. Jakie zalety ma usługa faktoringu?
  3. Kto może skorzystać z faktoringu?

Czy Twoje przedsiębiorstwo ma problemy z pokryciem aktualnych zobowiązań? Nie chcesz popędzać swoich kontrahentów, aby zapłacili swoje należności? Jak zatem zdobyć pieniądze na pokrycie bieżących zobowiązań? Świetną opcją jest faktoring dla firm! Ale czym właściwie jest faktoring, kto może skorzystać z takiej usługi i jakie faktury obejmuje? Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.

Czym jest faktoring?

Co to jest faktoring? Otóż to nic innego, jak usługa, która polega na tym, że dana firma faktoringowa finansuje faktury konkretnego przedsiębiorstwa. Działa to na zasadzie wykupowania nieprzeterminowanych faktur, które mają dodatkowo odroczony termin płatności. A zatem nieprzeterminowaną fakturę wysyła się do firmy faktoringowej, która z kolei wypłaca zaliczkę w wysokości 80-90% wysokości brutto. Czasami możesz liczyć nawet na 100% netto – wszystko zależy od tego, jaką umowę faktoringową podpiszesz z daną firmą. Kto właściwie bierze udział w faktoringu? Z reguły 3 osoby – faktor, faktorant i dłużnik. Faktor to inaczej firma faktoringowa, faktorant to przedsiębiorca, który wystawił fakturę za usługę lub towar, a dłużnik – kontrahent, czyli odbiorca tej faktury.

Warto również wiedzieć, że w ramach takiego faktoringu, przedsiębiorca może skorzystać również z innych dodatkowych usług. Do najpopularniejszych zalicza się weryfikację kontrahentów, monitorowanie należności oraz windykację zadłużenia. Zakres usług ustala się oczywiście w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz od tego, co właściwie oferuje wybrana przez zainteresowanego firma faktoringowa. 

Już wiesz, że faktoring jest dla Ciebie odpowiednią opcją, ale nie masz pojęcia, na którą firmę faktoringową postawić? Koniecznie sprawdź ranking firm faktoringowych! Taką listę znajdziesz na stronie firmowakasa.pl wraz z informacjami na temat opłat, prowizji, limitów faktoringowych, walut czy dodatkowych korzyści, jakie otrzymasz, nawiązując współpracę z danym przedsiębiorstwem. 

Zastanawiasz się, jakie faktury może wykupić firma faktoringowa? Faktoring obejmuje przede wszystkim transakcje B2B, czyli tak zwane transakcje zawierane pomiędzy firmami. Dodatkowo warto wiedzieć, że faktor może wykupić nieprzeterminowaną fakturę. A zatem taką, której termin płatności nie upłynął. Przy faktoringu warto pamiętać, że wierzytelność może przysługiwać tylko i wyłącznie faktorantowi.

Jakie zalety ma usługa faktoringu?

Faktoring jest świetną opcją dla tych przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Korzystając z usług faktoringu, nie tylko poprawisz płynność finansową przedsiębiorstwa, ale i nie pogorszysz zdolności kredytowej firmy. Wydłużony termin płatności za wykonaną usługę czy sprzedawany towar sprawia, że zwiększy się Twoja konkurencyjność na rynku, a zatem możesz zyskać wielu nowych klientów i tym samym podwoić swoje zyski. Dodatkowo korzystając z usług faktora, nie musisz stresować się tym, że stopy procentowe będą rosły i tym samym zmienią się Twoje koszty, gdyż firma faktoringowa nie uwzględnia stawek WIBOR w oprocentowaniu.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Kto może skorzystać z usług faktoringu? Faktoring skierowany jest przede wszystkim do mikro-, małych i średnich firm. Często z takich usług korzystają także duże spółki, a nawet korporacje międzynarodowe. Na rynku znajdziesz również firmy faktoringowe, które obsługują klientów mających jednoosobową działalność gospodarczą – również takich przedsiębiorców z krótkim stażem, niską zdolnością kredytową czy małymi obrotami. A zatem, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i masz problem z uzyskaniem kredytu w banku, faktoring będzie dla Ciebie świetną opcją. W przypadku faktoringu warto oczywiście dokładnie sprawdzić warunki faktoringu, aby przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy nie wiązało się ze zbyt dużymi kosztami. Na szczęście wybierając sprawdzoną firmę oferującą faktoring krajowy nie trzeba się o to martwić. Umowy faktoringu są zrozumiałe, a firma nie musi się martwić o utratę płynności finansowej. Alternatywą może być faktoring niepełny.