Nie można powiedzieć, że sprzedaż towarów za granicę przez polskie firmy jest zjawiskiem złym. Wręcz przeciwnie, lecz fakt ten niesie za sobą również pewne ryzyko. Wynika ono np. z powodu terminów spłat, które przewidziane są prawem odnośnie tego, jakie obowiązują w kraju danego kontrahenta. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi faktoring międzynarodowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat faktoringu międzynarodowego, poznać m.in. jego wady, oraz zalety, przeczytaj poradnik!
Faktoring międzynarodowy
Dzieli się on na kilka rodzajów, a konkretnie na faktoring importowy, oraz faktoring eksportowy. Poniżej możesz dowiedzieć się, na czym polegają obydwa wymienione rodzaje.
Faktoring importowy – odłóż zapłatę na później
Firma, która sprowadza towary zza granicy, musi nawiązać kontakty z tzw. faktorem, który działa w danym kraju, z którego te towary zostały zaimportowane.
Dzięki takiemu rozwiązaniu importer ma możliwość natychmiastowej zapłaty za zakupione produkty, co zaś przekształca się w wiarygodność odnośnie zagranicznych kontrahentów.
Jak w praktyce działa faktoring międzynarodowy importowy
Poniżej opisany został w kilku krokach, sprawdź!
- Najpierw firma, która działa w kraju, musi nawiązać współpracę z kontrahentem zza granicy. Podpisuje się wtedy umowę, oraz zobowiązuje do szybkiej spłaty zobowiązań.
- Kolejną rzeczą jest skontaktowanie się z firmą faktoringową, która działa w danym kraju. Po tym korzysta się z usług tejże firmy.
- Następnym krokiem jest zweryfikowanie przez faktora (czyli instytucji świadczącej usługi faktoringowe) finansów faktoranta i spłacenie jego zobowiązań.
- Kontrahent zza granicy od razu otrzymuje swoją należność, czyli dla niego transakcja jest już zakończona.
- Faktorant, czyli firma, która importuje towary do rodzimego kraju, musi spłacić zobowiązanie firmie faktoringowej zgodnie z ustalonym terminem.
Jak widać, proces ten składa się z kilku kroków. Dobrze jest wiedzieć także, kiedy warto skorzystać z faktoringu importowego. Otóż jest to idealne rozwiązanie dla wielu importerów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki za granicą i wyrabiają tam swoją markę. To nie wszystko, gdyż rozwiązanie to jest także dobre dla firm, które chciałyby odłożyć w czasie spłatę własnych zobowiązań wobec kontrahentów zza granicy.
Z wyborem faktoringu importowego wiążą się pewne zyski, otóż firma, może otrzymać rozmaite rabaty od dostawców, w związku ze wcześniej opłaconymi fakturami. Ponadto istnieje możliwość negocjacji lepszych i korzystniejszych warunków współpracy. Lepsza pozycja wobec kontrahenta zza granicy to kolejna rzecz, jaką można zyskać.
Faktoring eksportowy – otrzymaj środki po wystawieniu faktury
Często firmy, które dokonują transakcji za granicą, borykają się z długimi, bo nawet 120-dniowymi terminami spłaty. Ponadto mogą występować różne dodatkowe opóźnienia, czy chociażby ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Właśnie z takich powodów, jak wyżej wymienione warto zainteresować się faktoringiem eksportowym.
Proces przebiegu, znajdziesz poniżej.
- Pierwszym krokiem jest sprzedaż towaru kontrahentowi i wystawienie faktury.
- Kolejno faktorant, czyli firma, która korzysta z faktoringu eksportowego, musi przesłać kopię dokumentu do firmy zajmującej się faktoringiem.
- Faktor eksportowy, wypłaca do 90% wartości należności. Termin wypłaty ustalany jest wcześniej i często wypłata trwa kilka godzin, lub dni. Kwota pomniejszana jest o prowizję. Od momentu wypłaty, faktorant może już operować środkami bez żadnych przeszkód.
- Następnie firma faktoringowa zabiera się za monitorowanie dłużnika i stara się, aby ten oddał wymaganą kwotę.
- Kiedy faktor eksportowy uzyska pozostałą część kwoty, wówczas ją wypłaca.
Najlepiej decydować się na faktoring eksportowy wtedy, kiedy chciałoby się, aby nasza firma wypadła korzystniej niż konkurencja. Zarówno pod względem kosztów, jak i terminów płatności, które zostały odroczone, a często takowych wymagają zagraniczni kontrahenci. Innym przykładem może być obawa, że po wystawieniu faktury, zagraniczny kontrahent, z którym się współpracuje, może nie chcieć uregulować płatności w określonym czasie, czy po prostu dyktuje długie terminy płatności.
Ponadto z faktoringu eksportowego można skorzystać np. wtedy, kiedy obawiasz się swojej płynności finansowej z uwagi na długie oczekiwanie odnośnie oferowania długich terminów płatności dla swoich kontrahentów.
Warto wspomnieć także o tym, że omawiany rodzaj faktoringu ma jedną zasadniczą zaletę. Otóż ogranicza on znacznie ryzyko kursowe. Co za tym idzie, przedsiębiorcy, którzy wybiorą omawiany rodzaj faktoringu, nie muszą bardzo przejmować się wahaniami kursów walutowych, gdyż otrzymują oni środki natychmiast po sprzedaży faktur.
Dodać jeszcze można to, iż w przypadku pełnego faktoringu, każde ryzyko związane np. z niewypłacalnością kontrahenta przejmuje firma faktoringowa. Interesuje Cię faktoring eksportowy? Szczegóły sprawdź tutaj.
Faktoring międzynarodowy pomoże w płynności finansowej
Wyciągając wnioski, można się dowiedzieć, że faktoring zagraniczny jest usługą, która przede wszystkim poprawia płynność finansową. Należy jednak pamiętać, że wszelakie źródła finansowania powinny podyktowane być potrzebami firmy w chwili obecnej. Jak również tym, jakie wymagania stawia branża, w której działasz w tej chwili.
Jeżeli nie wiesz, czy faktoring importowy, czy może faktoring eksportowy będzie lepszy dla Twojej firmy, skorzystaj z pomocy ekspertów!
Wiemy już, jak działa faktoring eksportowy, jak i importowy. Czas, aby przyjrzeć się ogólnym zaletom oraz wadom odnośnie faktoringu międzynarodowego.
Zalety faktoringu międzynarodowego
- Posiadasz możliwość zlecenia faktorowi, zarządzania Twoimi wierzytelnościami jak i ewentualnej ich windykacji.
- Działając na terenie zagranicznym, posiadasz tylko jeden kanał komunikacyjny, czyli omawianą instytucję faktoringową. Bariera językowa nie stanowi problemu, gdyż możesz we własnym języku zgłaszać swoje wątpliwości odnośnie transakcji.
- Osiągasz korzyści finansowe z uwagi na zastosowanie niższej, niż ta, która obowiązuje w Twoim kraju, stopy dyskonta.
- Faktor eksportowy, może zaoferować kompletne ściąganie należności z wielu krajów, dzięki rozległej sieci import faktorów.
Wady faktoringu międzynarodowego
- Koszt usług często jest wysoki. Często wyższy, aniżeli korzystanie z jednego usług faktora międzynarodowego.
- System uważany jest za bardziej zbiurokratyzowany, aniżeli taki, jaki oferuje jeden faktor międzynarodowy. Może występować dublowanie czynności operacyjnych, księgowych, czy rozliczeniowych.
- Czasami może wystąpić możliwość opóźnień w transferze środków od importera do eksport faktora. Często powodem jest wstrzymanie płatności przez import faktora.
Podsumowanie
Jeżeli wiążesz przyszłość z zagranicznymi kontrahentami, pomyśl o faktoringu międzynarodowym. Niewątpliwie pozytywnie może on wpłynąć na wiele rzeczy w Twojej firmie.
Faktoring zagraniczny jest zatem świetnym rozwiązaniem, gdyż przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo transakcji w handlu zagranicznym!