Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak pakować i wysłać paczkę oraz list?

pakowanie kopert

Przełom listopada i grudnia to czas, w którym częściej niż zazwyczaj odbieramy i wysyłamy przesyłki. Jak przygotować paczkę, aby trafiła do odbiorcy w idealnym stanie? Jak nadać list priorytetowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!

Bezpieczne pakowanie paczek – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo przesyłki na każdym etapie jej przewozu zależy od tego, czy jest ona poprawnie zapakowana. Chociaż różne rodzaje towaru pakuje się inaczej, warto znać ogólne zasady, dzięki którym możliwe jest bezpieczne wysłanie paczki. W zależności od zawartości przesyłki należy dobrać odpowiednie opakowanie. Jego wielkość musi być dostosowana do zawartości tak, aby wewnątrz nie pozostała pusta przestrzeń. Gdy zawartość swobodnie się w nim przemieszcza, należy zastosować wypełnienie, np. folię bąbelkową, kawałki kartonu lub styropian.

Pakowanie kończy się zamknięciem pudełka. Podczas złączania klap kartonu przydają się solidne, szerokie taśmy klejące. Aby paczka nie otworzyła się w trakcie transportu, należy dokładnie okleić wszystkie łączenia. Wartościową przesyłkę można też owinąć folią typu stretch. Gdy paczka jest już odpowiednio zabezpieczona, czas przystąpić do jej właściwego oznaczenia. Przygotowanie przesyłki do nadania obejmuje przyklejenie na niej etykiety z numerem. Etykietę trzeba przykleić w taki sposób, by kurier mógł łatwo zeskanować umieszczony na niej kod. Kartka nie może być załamana ani niedokładnie wydrukowana.

Pakowanie paczki zagranicznej – o czym pamiętać?

Prawidłowe zapakowanie paczki międzynarodowej ma ogromne znaczenie dla szybkiego i bezpiecznego transportu za granicę. Podczas tak długiego transportu każda przesyłka będzie sortowana przynajmniej trzy razy. Przygotowując paczkę międzynarodową, weź pod uwagę jej parametry (wagę, rozmiar, kształt, zawartość i wartość), potrzebę zastosowania dodatkowych zabezpieczeń oraz przepisy (niektóre towary wymagają specjalistycznego pakowania).

Opakowaniem przesyłki międzynarodowej powinno być wysokiej jakości pudełko z tektury. Przed przybyciem kuriera przygotuj etykietę przewozową – dokument zawierający dane adresowe i kontaktowe, pozwalający na sprawne procesowanie wysyłki w wielu krajach. Pamiętaj, że przesyłki międzynarodowe są monitorowane pod kątem bezpieczeństwa i zawartości. Przed wysłaniem paczki warto więc sprawdzić, czy jej zawartość nie narusza standardów.

Pakowanie paczki do paczkomatu – zasady i gabaryty

Przygotowywanie paczki przeznaczonej do wysyłki paczkomatem odbywa się podobnie jak pakowanie innych przesyłek. Wybrane opakowanie powinno być na tyle mocne, by jego zawartość nie uszkodziła innych paczek w trakcie przewozu, a etykieta musi być naklejona w widocznym miejscu. Jeśli przesyłasz towar jako firma, możesz dodatkowo umieścić na paczce własne oznakowanie – np. firmową naklejkę. Zwróć jednak uwagę na to, by dodatkowe oznaczenia nie zakrywały etykiety adresowej.

Co ważne, paczkomaty mają trzy gabaryty skrytek, które różnią się wysokością:

  • gabaryt A – maksymalne wymiary to 8 x 38 x 64 cm
  • gabaryt B – maksymalne wymiary to 19 x 38 x 64 cm
  • gabaryt C – maksymalne wymiary to 41 x 38 x 64 cm.

Jak wysłać list priorytetowy?

Mimo że wysyłanie listów zostało w większości zastąpione mailami, niekiedy trzeba wybrać się na pocztę. List priorytetowy powinien dojść do odbiorcy krajowego w ciągu jednego dnia roboczego od dnia nadania, a do odbiorcy zagranicznego – w ciągu trzech dni od dnia nadania. Sposób wysyłki nie różni się zbytnio od wysyłania zwykłego listu – wystarczy napisać na kopercie adres dostawcy i odbiorcy i umieścić ją w skrzynce pocztowej (lub oddać na poczcie).

Rozmiary i wybór kopert

W zależności od wielkości i rodzaju przesyłki należy dobrać odpowiedni rozmiar koperty. Opłata za znaczek uzależniona jest od wymiarów i wagi przesyłki, przypisanych do określonego formatu, oraz kategorii doręczenia (ekonomicznej lub priorytetowej).

Poczta Polska przyjmuje koperty w trzech rozmiarach:

  • S – pozwala na wysyłanie przesyłek mieszczących się w rozmiarach koperty C5 (230 mm x 160 mm x 20 mm +/- 2 mm) i o maksymalnej wadze 500 g.
  • M – maksymalny rozmiar dla formatu M wyznacza koperta C-4 (325 mm x 230 mm x 20 mm +/- 2 mm). W tym przedziale oprócz C-4 zmieszczą się koperty B-5 i w formacie S o wadze przekraczającej 500 g. Dopuszczalna waga przesyłki M to 1000 g.
  • L – przesyłki mające rozmiar ponad C-4 lub wagę przekraczającą 1000 g są zaliczane do formatu L. Suma wymiarów przesyłki (długość + szerokość + wysokość) nie może przekroczyć 900 mm, przy czym długość nie może być większa niż 600 mm. Dopuszczalna waga to 2000 g.

W asortymencie sklepu Biurpap znajdziesz trzy rodzaje kopert – klasyczne (białe i brązowe), bezpieczne (do wysyłki ważnych dokumentów) oraz powietrzne (niezastąpione przy wysyłaniu delikatnej zawartości). Produkty są dostępne w wielu formatach: B4, B4+, B5, B6, C3, C4, C5, C6, E4, E4+ i DL – w przypadku kopert klasycznych, w dodatkowym formacie C3+ – w przypadku kopert bezpiecznych, a także w formatach 11A, 12B, 13C, 14D, 15E, 16F, 17G, 18H, 19I, 20K i CD – w przypadku modeli powietrznych. Tak szeroki wybór pozwoli Ci na dobór odpowiedniej koperty do Twojej przesyłki!