Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wybrać konto firmowe?

Jak wybrać konto firmowe

W obecnych czasach osobiste konto w banku jest bez wątpienia jednym z najpotrzebniejszych narzędzi, dzięki któremu można skrupulatnie prowadzić i planować swój budżet. Za takim rozwiązaniem z reguły przemawia jedynie wygoda i komfort klientów zakładających rachunek prywatny, a nie konieczność jego zakładania. Sprawa ma się trochę inaczej, jeśli w grę wchodzi prowadzenie swojej firmy lub innej działalności gospodarczej, wtedy może okazać się, że założenie odrębnego konta firmowego będzie niezbędne, po to aby wszystkie rachunki były przejrzyste i oddzielone od transakcji prywatnych.

Czym jest konto firmowe?

Konto bankowe dla firm to rachunek bieżących wydatków, który został stworzony dla osób fizycznych prowadzących swoją działalność gospodarczą i dla spółek prawa handlowego. Takie konto jest bardzo pomocne, ze względu na to, że firmy prowadzą szeroką działalność finansową na wielu polach i bez dobrej organizacji rachunkowej mogłyby bardzo łatwo się pogubić lub doprowadzić do problemów finansowych i prawnych. Do tego konto bankowe umożliwia i ułatwia opłatę podatków do Urzędu Skarbowego, płatność składek ZUS, przyjmowania płatności ze sprzedaży produktów lub świadczonych usług, zapłatę dostawcom i kontrahentom oraz co ciekawe – z korzystania z ofert kont firmowych płyną dodatkowe korzyści, takie jak, o wiele prostsza procedura przy udzielaniu kredytu, na przykład na rozwój firmy.

Ranking kont firmowych

Wybór konkretnego konta bankowego dla firm, jest bardzo ważną sprawą. Przede wszystkim dlatego, że nieszybko będzie można je zmienić, ponieważ w takiej sytuacji należy każdego dostawcę, kontrahenta i klienta poinformować o zmianie numeru rachunku, co może być bardzo uciążliwe. Dlatego decyzja o wyborze banku i jego oferty powinna być dokładnie przemyślana, z uwzględnieniem, tak istotnych kwestii, jak: opłaty za korzystanie z konta, za przelewy, korzystanie z bankomatu oraz za samą kartę debetową. Do tego powinno się zwrócić uwagę na możliwości konkretnego konta firmowego, dodatkowe usługi, oferty oszczędnościowe i kredytowe oraz ofertę walutową w przypadku firm, które prowadzą swoją działalność również zagranicą. Właśnie na podstawie tych wszystkich kryteriów, jest prowadzony ranking kont firmowych. Te wszystkie zagadnienia wpływają na ogólną ocenę danej oferty, a tym samym jej atrakcyjność dla poszczególnych klientów, ponieważ należy pamiętać, że każdy szuka czegoś innego.

Najpopularniejsze oferty kont firmowych według rankingu

Tak jak bogata jest oferta firm specjalizująca się w wielu, różnych branżach, tak bogata jest oferta banków, które starają się sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom swoich klientów. Na rynku istnieje wiele banków, które ze względu na sporą konkurencję co jakiś czas ulepszają swoją ofertę i wprowadzają nowe, bardziej przystępne cenowo rozwiązania. Do cieszących się największym zainteresowaniem banków prowadzących konta firmowe, należą: Alior Bank, Bank Pekao, Credit Agricole, mBank, Nest Bank, ING, PKO Bank Polski SA, Santander oraz Millennium.