Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe?

Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe?

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie księgowości. Co prawda można robić to samodzielnie, jednak rozliczenie podatku i składek ubezpieczeniowych czy przygotowywanie sprawozdań bywa kłopotliwe. Warto rozważyć współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, które dobrze zadba o księgowość firmy. Jak je znaleźć? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Odpowiedzialność i bezpieczeństwo dokumentacji

Biura rachunkowe są zobowiązane do zawarcia ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Nie dotyczy to firm zajmujących się wyłącznie prowadzeniem podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz tych wypełniających deklaracje podatkowe (jeśli nie mają określonych uprawnień, np. doradcy podatkowego). Niemniej jednak uważa się, że każde biuro rachunkowe powinno wykupić ubezpieczenie OC, które obejmuje szkody wyrządzone w związku z prowadzoną przez siebie działalnością, na skutek zaniechania lub błędu. Jego minimalna kwota dla tego typu działalności to 10 000 euro. Przy okazji należy sprawdzić, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie. Czasami może dotyczyć ono tylko rozliczanych ksiąg, ale niekiedy jego zakres jest szerszy.

Przy wyborze biura rachunkowego bardzo ważną rolę odgrywa też bezpieczeństwo dokumentacji. Nie może dojść do sytuacji, w której istotne dane firmy trafiają do niepowołanych osób. Z tego względu trzeba sprawdzić, jak biuro rachunkowe zapobiega wyciekowi informacji, jak chroni się je przed utratą oraz w jaki sposób zabezpiecza swoje serwery. Co więcej, musi ono dbać o legalne przetwarzanie danych (procedury RODO).

Kompetencje

Do roku 2014 jedynie osoby mające odpowiednie wykształcenie w zakresie rachunkowości oraz świadectwo egzaminu państwowego lub kilkuletnią praktykę w księgowości mogły świadczyć tego typu usługi. Kiedy nastąpiła deregulacja zawodu księgowego, prowadzeniem ksiąg rachunkowych mogły zająć się osoby bez dodatkowych uprawnień. Jednak każdy, komu zależy na korzystaniu z profesjonalnych usług, powinien zdecydować się na biuro rachunkowe z certyfikatem księgowym, takie jak Biuro Doradczo – Księgowe Optymalni. Daje to pewność, że księgowość firmy powierza się fachowcom mającym odpowiednie kompetencje. Warto zwrócić uwagę również na potwierdzenie uczestnictwa w różnych kursach i szkoleniach. To świadczy o tym, że pracownicy biura rachunkowego na bieżąco poszerzają swoją wiedzę.

Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe

Zakres oferowanych usług i zasady współpracy

Przed rozpoczęciem poszukiwań biura rachunkowego należy zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. To ułatwi znalezienie firmy odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy w ofercie biura są wszystkie istotne dla nas usługi. Trzeba o tym pamiętać w szczególności wtedy, gdy ważne są niestandardowe działania, przykładowo doradztwo przy zakładaniu swojego biznesu. Warto zweryfikować, z kim dane biuro rachunkowe współpracowało dotychczas, w jakich godzinach pracownicy są dyspozycyjni i jak należy dostarczać dokumenty.

Na zadowolenie z wyboru biura rachunkowego w dużej mierze wpływa forma współpracy. Dobrze jest ustalić sposób kontaktowania się, który jest dla nas najwygodniejszy: e-mail, SMS, telefon lub spotkania osobiste. Warto dowiedzieć się również, czy w razie potrzeby możliwe jest skonsultowanie się z pracownikami poza ustalonymi godzinami. Zapoznając się z umową o świadczeniu usług, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak termin dostarczania dokumentów czy informowania o obowiązkach podatkowych. Zalecane jest ponadto sprawdzenie, który z pracowników będzie zaangażowany w świadczenie usług.

Koszty

Mimo że cena usług oferowanych przez biuro księgowe odgrywa istotną rolę, nie należy traktować jej priorytetowo. Niskie koszty współpracy początkowo mogą wydawać się bardzo atrakcyjne, jednak często niewielka kwota wynika z ograniczonego zakresu usług, niedopasowanego do indywidualnych potrzeb. Może to świadczyć także o niższych kompetencjach.

Profesjonalizm często idzie w parze z wyższymi kosztami usługi. Jednak coraz częściej biura rachunkowe przygotowują pakiety, aby przedsiębiorcy korzystający z ich usług otrzymali to, czego potrzebują i płacili wyłącznie za to. Biuro Doradczo-Księgowe Optymalni jest tego przykładem.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek może znacząco ułatwić podjęcie decyzji, jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe. Pozwala to na znalezienie firmy, która usprawni prowadzenie księgowości i umożliwi skupienie się na innych aspektach związanych ze swoim biznesem, w tym na jego dalszym rozwoju.