Osoby pracujące w zawodzie analityka danych należą do najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych na rynku. Dobrzy specjaliści zarabiają wysokie sumy, a ich pracę cytuje prasa branżowa i portale internetowe. Aby osiągnąć taki poziom, trzeba jednak zdobyć odpowiednie wykształcenie, a także praktykę zawodową w liczących się firmach, pod okiem fachowców. Na czym dokładnie polega praca analityka i jak pokierować swoim rozwojem zawodowym, aby móc zostać przedstawicielem tej profesji?
Analityk danych praca – na czym polega?
Zgodnie z nazwą tego zawodu, praca analityka danych polega na przetwarzaniu informacji i wyciąganiu z nich konstruktywnych wniosków. I choć brzmi to dość banalnie, to w rzeczywistości trzeba dysponować rozległą wiedzą, aby rozumieć mechanizmy rządzące danymi, prawidłowo je zestawiać i dokonywać na ich podstawie trafnych prognoz.
W zależności od obszaru praca analityka będzie wyglądała inaczej. Na rynku finansowym analityk zajmuje się danymi dotyczącymi wskaźników giełdowych, dynamiką inflacji, wpływem decyzji politycznych na pozycję złotego czy wahaniami wartości akcji w kontekście zmian w zarządzie firmy. W nieruchomościach analityk danych bada trendy związane ze sprzedażą i zakupem mieszkań, domów i parcel na rynku pierwotnym i wtórnym. W IT analiza danych ma jeszcze bardziej praktyczny wymiar – trzeba zbadać, jaki kod najlepiej sprawdzi się dla planowanego programu czy aplikacji. W transporcie analityk bada trendy i wyszukuje najkorzystniejsze opcje dostaw. Z każdym rokiem analitycy danych wkraczają do kolejnych branż, usprawniając ich funkcjonowanie.
Analityk – praca tylko dla osób z wyższym wykształceniem?
W wielu zawodach bardziej od wykształcenia liczą się umiejętności. W przypadku analityka danych potrzebna wiedza jest jednak tak zaawansowana, że większość pracodawców będzie wymagała dyplomu studiów wyższych, potwierdzającego przyswojenie wszystkich niezbędnych informacji.
Największą pobłażliwością wykazuje się branża IT, ciągle mocno otwarta na ludzi zdolnych, także w sytuacji, gdy nie posiadają oni formalnego wykształcenia. Nawet jednak w tym wypadku potrzebny będzie co najmniej kilkumiesięczny specjalistyczny kurs, przygotowujący do pracy z dużym wolumenem danych.
Ile zarabia analityk danych?
Zarobki analityka danych zależą przede wszystkim od branży, a także od tego, z jak bardzo zaawansowanymi danymi mamy do czynienia i jak bardzo są one istotne dla funkcjonowania firmy. Średnie zarobki na tym stanowisku to obecnie od. 7500 zł brutto, ale aż ¼ analityków zarabia kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.
Największe pieniądze czekają na analityków danych w branży finansowej (np. w bankowości czy w działach finansowych wielkich korporacji). Na podstawie sporządzonych przez analityków raportu firmy podejmują decyzje obarczone dużym ryzykiem finansowym – z tak ogromną odpowiedzialnością wiąże się nie tylko spora dawka stresu, ale i odpowiednie wynagrodzenie.
Analityk danych – oferty pracy
Ofert pracy dla analityków danych nie znajdziemy w mediach społecznościowych czy na wielobranżowych portalach sprzedażowych. Firmy poszukujące analityków zamieszczają swoje ogłoszenia wyłącznie w ogólnopolskich, dużych serwisach, cieszących się popularnością i renomą.
To dlatego oferty pracy w charakterze analityka danych znajdziesz na https://www.gowork.pl. Możesz zawęzić wyszukiwanie do interesującego cię obszaru geograficznego albo też poszukać pracy zdalnej – wiele firm decyduje się właśnie na taki model współpracy z analitykiem.