Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak zrobić raport dobowy na kasie fiskalnej Datecs i Posnet

kasa fiskalna

Przedsiębiorca prowadzący firmę, w której posiadania kasy fiskalnej jest wymogiem, musi co jakiś czas wykonywać raporty fiskalne. Jednym z nich jest raport dobowy, inaczej nazywanym dziennym. Jest on także raportem zerującym. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów wyraźnie wskazuje, jakie dane powinien zawierać taki raport oraz kiedy należy go wykonywać.

Czym jest raport dobowy

Raport dobowy (także raport zerujący ) zawiera informacje o obrotach w danym okresie rozliczeniowym. Są one potrzebne do późniejszego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Przedsiębiorca powinien przetrzymywać wydruki z kasy fiskalnej przez określony okres czasu.

Co w takim razie powinien zawierać raport dobowy? Czym on jest? Jak go wykonać na wybranych typach kas fiskalnych, w tym wypadku na kasie fiskalnej Datecs i Posnet Mobile? Co się stanie jeśli wykonaliśmy rozliczenie dzienne ze złą datą?

Przedsiębiorca u którego istnieje obowiązek używania kasy fiskalnej, na koniec każdego dnia powinien wykonać raport dzienny ( w osobnym artykule omówimy czym jest raport miesięczny ). W wypadku niedokonania żadnej sprzedaży, nie ma potrzeby wykonywania raportu dziennego. Może to mieć zastosowanie na przykład podczas niedziel lub dni świątecznych, gdy kasa fiskalna nie była użyta. W dniu sprzedaży, czynność tą należy wykonać przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu kolejnym.

Otrzymany wydruk należy starannie przechowywać, tak aby nie uległ zniszczeniu lub zagubieniu. Dodatkowo, każdy raport zapisywany jest w pamięci kasy fiskalnej na specjalnie przygotowanej do tego kości.

Co zawiera raport dobowy

Raport dobowy, inaczej dzienny powinien zawierać dane identyfikacyjne firmy, takie jak NIP użytkownika, nazwę wydruku, datę oraz numer.
Dodatkowo kasy fiskalne już automatycznie stworzą nagłówek raportu dziennego oraz wyliczają poszczególne stawki PTU.
Raport dzienny możemy wykonać tylko raz, ponieważ jest on także raportem zerującym.
Przed przystąpieniem do wykonania każdego raportu należy zwrócić uwagę na datę rozliczenia. Należy pamiętać o kontroli czasu, w wypadku zmiany czasu na letni lub zimowy.

Nie należy zapomnieć o wykonaniu raportu dobowego!

Raport dobowy a błędna data

Wykonałem raport dobowy z błędną datą. Co teraz? Co w wypadku wykonania raportu z błędną datą? W niektórych przypadkach oznacza to wymianę modułu fiskalnego na koszt właściciela. Jeżeli nasza data jest nieprawidłowa należy wyłączyć kasę i nie wykonywać raportów. Niezbędna będzie tutaj pomoc serwisu.
Sprawdzenie daty jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą musimy wykonać przed wydrukiem.

Raport dobowy na kasie fiskalnej Datecs Maluch BIS

Jak zrobić raport dobowy na kasie fiskalnej Datecs Maluch BIS?
– należy wylogować się z trybu sprzedaży. W tym celu wciskamy przycisk C i strzałkę
– wchodzimy w tryb zerujący znajdujący się pod numerem 3
– Podajemy hasło kasjera, które zatwierdzamy gotówką
– Ponownie wciskamy przycisk gotówka i sprawdzamy datę
– Przyciskiem 0 zlecamy kasie fiskalnej wydruk raportu dziennego
Bardzo ważne jest sprawdzenie poprawności daty.

Raport dobowy na kasie fiskalnej POSNET MOBILE HS EJ

W przypadku kasy fiskalnej POSNET MOBILE HS EJ, raport dzienny możemy wykonać z poziomu menu kierownika.
– Aby dotrzeć do interesującej nas opcji, z poziomu menu kierownika za pomocą strzałek wybieramy „Raporty zerujące”. Następnie nasz wybór zatwierdzamy przyciskiem Razem.
– Z naszego menu wybieramy pozycję „2.1 Raport dobowy” i ponownie zatwierdzamy przyciskiem Razem.
– Po upewnieniu się, że system pokazuje właściwą datę, zatwierdzamy nasz wybór klawiszem Razem.

Raport dobowy na kasie fiskalnej POSNET REVO

Podobnie jak w wypadku kasy fiskalnej POSNET MOBILE HS EJ, w kasie fiskalnej POSNET REVO, raport dzienny wykonamy z poziomu menu kierownika. Następnie Wyszukujemy nemu Raportu i zatwierdzamy klawiszem Razem.
Kolejnym krokiem jest wybór pozycji 1. Raporty fiskalne i po zatwierdzeniu klawiszem Razem przechodzimy także do pozycji 1. Raport dobowy.
Przed zatwierdzeniem upewnijmy się, że data jest zgodna z dniem w którym wykonywaliśmy usługi, lub sprzedaliśmy produkty.

Podsumowując, należy pamiętać o starannym przechowywaniu wydruków tak aby nie uległy zniszczeniu lub zagubieniu. Na koniec miesiąca, po wykonaniu raportu miesięcznego, możemy spiąć wszystkie wydruki i przechowywać je przez określony okres czasu. Należy mieć świadomość, że każdy błąd może spowodować potrzebę wezwania serwisu i wymianę modułu pamięci.

Powiązane artykuły

Jak założyć firmę przez internet?

teoriabiznesu.pl

Wirtualna kasa fiskalna- wszystko, co przedsiębiorca musi wiedzieć

teoriabiznesu.pl

Kasy fiskalne DELIO z „błędem zegara”. Multikino radzi sobie z problemem

teoriabiznesu.pl