Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jakie korzyści daje e-księgowość?

Jakie korzyści daje e-księgowość_

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to jeden z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorstwa. Wraz z postępem technologicznym i upowszechnieniem zdalnych form współpracy coraz większym zainteresowaniem cieszy się współpraca w ramach e-księgowości. Na czym ona polega?

Czym jest e-księgowość?

E-księgowość można rozumieć dwojako. Po pierwsze, to aplikacja do księgowości, do której możemy wykupić dostęp w formie abonamentu lub otrzymać go w ramach prowadzenia konta firmowego w wybranym banku. Przedsiębiorstwo (najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej) może wystawiać faktury, księgować je i tworzyć deklaracje (np. JPK_V7) oraz podstawowe zestawienia finansowe. Wszystkie te działania właściciel lub osoba upoważniona wykonuje samodzielnie. Oznacza to, że odpowiedzialność za prawidłowe księgowania czy generowanie deklaracji należy do obsługującego dane konto. Pozornie może się to wydawać oszczędnością czasu i pieniędzy, ale wiąże się m.in. z samodzielnym poszukiwaniem informacji na tematy podatkowe w internecie lub w ramach kontaktu z urzędem skarbowym.

Drugim rodzajem e-księgowości jest współpraca z firmą świadczącą tego rodzaju usługi w sposób całkowicie zdalny, czyli jest to nowoczesny outsourcing księgowości. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, sprawozdawczość oraz inne zadania są więc po stronie firmy, z którą przedsiębiorstwo nawiąże współpracę. Obie strony kontaktują się ze sobą w pełni elektronicznie. Dotyczy to zarówno obowiązków działu bezpośrednio odpowiedzialnego za ten obszar (czyli firmy zewnętrznej), jak i pracowników, którzy z nim współpracują. Wynika z tego szereg korzyści:

  • Pracownicy firmy nie muszą drukować i przekazywać osobiście faktur w biurze księgowym. Dzięki e-księgowości, która ma wbudowany system OCR, skanowanie dokumentów i ich przypisywanie jest błyskawiczne.
  • Właściciele lub zarządzający mają natychmiastowy dostęp do kluczowych danych finansowych. E-księgowość może być wstępem do zaimplementowania w firmie rozwiązań Business Inteligence, które ułatwiają pracę analitykom finansowym i mają przełożenie na sukces organizacji.
  • Nowoczesne aplikacje webowe (a także dostępne na smartfony) znacząco ułatwiają pracę oraz komunikację z księgowością.
  • Zdalny dostęp do danych i oprogramowania sprawia, że firma nie musi decydować się na współpracę z kancelarią lub biurem księgowym tylko dlatego, że znajduje się ono w tym samym mieście.
  • Współpraca z podmiotem, który oferuje rozwiązania w ramach e-księgowości, gwarantują, że firma otrzyma dostępy do wspomnianych narzędzi lub – w bardziej zaawansowanych przypadkach – kancelaria dostosuje się do oprogramowania, które jest już stosowane w firmie.

Zobacz: https://wzpartners.pl/oferta/e-ksiegowosc/

E-księgowość w WZ Partners

W WZ Partners nie ograniczamy naszych usług do e-księgowości – mamy szerokie kompetencje, które dopasowujemy do potrzeb firmy. Oferujemy m.in. doradztwo i podatkowe i biznesowe, usługi HR & Payroll. W WZ Partners nie tylko stawiamy na nowoczesną e-księgowość, ale kompleksowe usługi, dzięki którym finansowy aspekt działalności gospodarczej jest w bezpieczny, szczególnie w kontekście podatkowym (VAT, PIT, CIT) czy kontaktów z organami państwowymi (ZUS, US).