Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jakie zalety dla przedsiębiorcy mają benefity pozapłacowe dane pracownikom?

Benefity pozapłacowe

Benefity pozapłacowe, czyli dodatki, dzięki, którym wzrasta motywacja pracowników, mają ogromne znaczenie dla postrzegania pracodawcy na rynku pracy. Może on dzięki nim wzmocnić swoją pozycję oraz przyciągać potencjalnych kandydatów. Chcesz wiedzieć jakie zalety dla przedsiębiorcy mają benefity pozapłacowe dla pracowników? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Czym jest dobry benefit pozapłacowy?

Dobrym benefitem pozapłacowym określić można taki dodatek do wynagrodzenia, dzięki któremu wrośnie motywacja pracownika i który będzie zgodny z jego oczekiwaniami i możliwościami. Popularne i często wybierane karnety na siłownie, baseny czy inne zajęcia sportowe nie sprawdzą się wśród tych pracowników, którzy nie lubią aktywności fizycznej lub po prostu nie mają na nią czasu.

Warto więc poznać swój zespół i dowiedzieć się, jakie ma oczekiwania względem dodatków pozapłacowych i z czego tak naprawdę byłby zadowolony. Wziąć pod uwagę należy, że każda osoba jest inna, ma swój styl życia i potrzeby, więc dobrą praktyką jest przygotowanie kilku benefitów do wyboru, dzięki czemu każdy może wybrać opcję mu najbliższą.

Benefity pozapłacowe — korzyści dla pracodawcy

Bezapelacyjnie główną korzyścią ze wdrożenia w swojej firmie programu benefitów pozapłacowych jest wzrost motywacji u pracowników oraz utrzymanie jej wysokiego poziomu. Przekłada się to na wyniki i łatwiej osiągane przez pracowników cele. Doceniony  członek zespołu ma chęć do pracy i mierzenia się z zawodowymi wyzwaniami.

Benefity pozapłacowe to korzyść nie tylko dla obecnych pracowników firmy. Ich wprowadzenie jest atrakcyjne również dla potencjalnych pracowników i pomaga w przyciągnięciu do firmy nowych osób, na których wiedzy i umiejętnościach zależy pracodawcy. Fachowcy bardzo często sugerują się nie tylko samym wynagrodzeniem, ale też dodatkami, które mogą otrzymać w ramach wykonywanej przez siebie pracy.

Kolejnym ważnym aspektem jest zatrzymanie rotacji kadry w firmie. Zadowolony i zmotywowany pracownik nie tylko będzie wydajniejszy, ale również nie będzie odczuwał potrzeby szukania nowego pracodawcy. Utrzymanie zadowolenia z posady jest bardzo ważne, jeśli chce się uniknąć rotacji pracowników.

Jeżeli szukasz firmy świadczącej benefity pozapłacowe to zajrzyj na stronę https://betterworkplace.pl/

Przykłady benefitów pozapłacowych, które można wdrożyć w swojej firmie

Benefity pozapłacowe to nie tylko świeże owoce, dzień bez dress codu czy prywatna opieka lekarska. Aktualnie firmy, które chcą być atrakcyjne, muszą sięgać po inne możliwości, dzięki którym stają się godne uwagi wśród pracowników i kandydatów na pracowników. Poniżej można przeczytać parę przykładów atrakcyjnych pozapłacowych benefitów:

  • biuro przyjazne zwierzętom;
  • dofinansowanie dojazdów do pracy i promowanie ekologicznych środków transportu;
  • powstawanie przyzakładowych żłobków i przedszkoli pomagających w powrocie na etat młodym mamom;
  • stypendia na szkolenia;
  • prywatna opieka prawna lub konsultacje psychologiczne;
  • darmowe masaże, usługi fizjoterapeuty lub trenera personalnego;
  • popołudnia z planszówkami,
  • dodatkowo płatny urlop wpisujący się w ruch work-life balance.

Jak widać, benefity pozapłacowe przynoszą korzyści nie tylko dla pracowników, ale też przedsiębiorcom. Ich zespoły cechują się wysoką motywacją i chęcią do pracy, dzięki czemu osiągają wyższe wyniki, rzadziej zmieniają pracę, a nowi kandydaci sami się zgłaszają. Warto wprowadzić w swojej firmy benefity pozapłacowe i cieszyć się jej dobrym wizerunkiem.