Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Kasy fiskalne online – obowiązkowe wyposażenie wielu przedsiębiorców

kasa fiskalna

Wraz z rozwojem technologii kasy fiskalne online coraz częściej zastępują tradycyjne urządzenia. Na wielu przedsiębiorcach już teraz ciąży obowiązek rejestracji transakcji sprzedażowych przy użyciu tego typu nowoczesnych rozwiązań.

Innowacje mają na celu nie tylko ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, ale także zapobieganie oszustwom podatkowym. Dowiedz się, czym są kasy fiskalne online, jak działają oraz jakie korzyści przynoszą przedsiębiorcom.

Co to jest kasa fiskalna?

Kasa fiskalna to elektroniczne urządzenie, które służy do rejestrowania transakcji sprzedaży towarów lub usług oraz do generowania paragonów. Gromadzi informacje dotyczące obrotu, ceny, daty i godziny zakupu oraz pozwala na identyfikację sprzedawcy.

Narzędzie jest stosowane nie tylko w celu ewidencjonowania sprzedaży, ale również umożliwienia organom podatkowym kontrolowania prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej – kogo dotyczą?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy większości przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Istnieją jednak pewne kategorie podmiotów gospodarczych zwolnionych z tego obowiązku.

Szczegółowe regulacje zależą między innymi od wielkości obrotu oraz momentu założenia firmy. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność na bardzo niewielką skalę, mogą być zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Kasy online

Wraz z rozwojem technologii, tradycyjne kasy coraz częściej są zastępowane bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami – kasami fiskalnymi online. Są to w pełni elektroniczne urządzenia, które w oparciu o połączenie internetowe, przekazują dane do centralnego systemu w czasie rzeczywistym.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasy online działają na podobnej zasadzie, jak zwykłe urządzenia, ponieważ służą do rejestrowania transakcji. Posiadają jednak więcej więcej funkcji i zabezpieczeń.

W momencie dokonania transakcji dane dotyczące sprzedaży są przekazywane z urządzenia online do Centralnego Repozytorium Kas, który gromadzi i przetwarza te informacje. Zgromadzone zasoby są udostępniane organom administracji skarbowej i mogą służyć do kontroli podatkowej.

Rejestrowanie transakcji sprzedażowych stało się bardziej precyzyjne i rzetelne. Kasy fiskalne online umożliwiają automatyzację procesów księgowych, łatwe generowanie raportów oraz przeglądanie danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym.

Dzięki kasom online przedsiębiorcy mogą śledzić swoje obroty, analizować trendy sprzedażowe oraz łatwo tworzyć różnorodne zestawienia w ujęciu dziennym, miesięcznym lub rocznym.

Integracja kas online z terminalem płatniczym

Współczesne kasy fiskalne online mają możliwość integracji z terminalem płatniczym. Oznacza to, że wystarczy jedno urządzenia do rejestracji transakcji i przyjmowania płatności. Natomiast przedsiębiorcy, którzy używają kas online i mają już terminal mogą również z niego korzystać. Ważne jest jednak, aby łączność odbywała za pomocą protokołu ECR-EFT.

Integracja urządzeń to również duże udogodnienie dla klientów, którzy mogą płacić za zakupy szybko i wygodnie plastikową kartą.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na zakup kasy fiskalnej online. Ma ona na celu zachęcenie firm do inwestowania w nowoczesne rozwiązania zwiększające rzetelność rejestrowanych transakcji i usprawniające procesy księgowe.

Ulga wynosi 90 proc. ceny netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. Przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać pod warunkiem, że kupią kasę on-line i zaczną jej używać w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży. Dotyczy to zarówno firm rozliczających VAT, jak i zwolnionych z tego obowiązku.

Z pewnością ulga na zakup kasy fiskalnej online jest atrakcyjnym wsparciem dla przedsiębiorców. Wszystkie wspomniane benefity sprawiają, że tego typu urządzenia są nie tylko narzędziem wymaganym przez przepisy prawa, ale także przydatnym rozwiązaniem wspierającym prowadzenie biznesu. Więcej informacji o kasach i innyc urządzeniach fiskalnych online dowiesz się od producenta kas i drukarek fiskalnych online – firmy ELZAB.

Zdjęcie: Kasa ELZAB Mini ONLINE – źródło: elzab.com.pl