Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Komu na pewno potrzebne są systemy ERP?

Systemy ERP nie są potrzebne w każdej firmie, ale w wielu z nich przydają się, ponieważ usprawniają obieg informacji, zarządzanie i zwiększają bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Komu na pewno są one potrzebne?

Wielkie przedsiębiorstwa

Systemy ERP w wielkich przedsiębiorstwach to w zasadzie konieczność – bez nich trudno byłoby zarządzać firmą, w której jest wielu pracowników o różnorodnych obowiązkach, na dodatek byłoby to bardzo koszto- i czasochłonne.

Sprawne systemy ERP są szczególnie istotne w przypadku pracy w wielu branżach, współpracy z wieloma innymi firmami oraz w przypadku posiadania kilku filii firmy w różnych miejscach. W systemach ERP zgromadzone są liczne i różnorodne dane, do których dostęp w takich okolicznościach mógłby być utrudniony, a które są konieczne do właściwego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz jego otoczenia biznesowego.

Firmy wieloprocesowe

Firmy, w których jest wiele procesów, chętnie wybierają, ponieważ jest im łatwiej nimi zarządzać – w systemie ERP od razu widać co jest na jakim etapie, jakie zakupy i przygotowania należy poczynić.

Oczywiście nie wszystkie firmy o wielu procesach potrzebują systemu ERP – bywa, że wszystko nadzoruje tylko jedna-dwie osoby, które sprawnie wymieniają się informacjami. Jednak w przypadku większej liczby osób lub obaw o przekazanie obowiązków w przypadku odejścia jednej z tych osób systemy ERP są bardzo pomocne.

Szybko i intensywnie rozwijające się przedsiębiorstwa

W momencie intensywnego rozwoju przedsiębiorstwa system ERP może się okazać bardzo użyteczny, ponieważ dzięki niemu można szybciej przetwarzać informacje i łatwiej uzyskiwać do nich dostęp, a tym samym sprawniej reagować w przypadku sytuacji kryzysowych lub zauważenia wąskiego gardła.

W tym przypadku warto również pamiętać o możliwym rozwoju w przyszłości – wybrany system ERP powinien mieć opcję rozbudowy o kolejne elementy oraz indywidualne dostosowanie do potrzeb. W innym przypadku w miarę rozwoju przedsiębiorstwa może okazać się niewystarczający i trzeba będzie posiłkować się innymi narzędziami lub zmienić system ERP, a będzie to kosztowne i problematyczne w migracji danych, a więc na jakiś czas sparaliżować działanie firmy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały z BPSC.com.pl