Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Kontraktowy model produkcji – czym jest i dlaczego warto?

produkcja kontraktowa

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na produkty firmy, wielu przedsiębiorców szuka rozwiązań mających na celu zminimalizować koszty dodatkowej produkcji, w tym inwestycji w drogi sprzęt, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników. Z pomocą przychodzi produkcja kontraktowa, mająca na celu odciążenie danego przedsiębiorstwa od dodatkowych kosztów. Taka forma współpracy ma jednak swoje zalety i wady. Czym jest kontraktowy model produkcji?

Czym jest produkcja kontraktowa

Produkcja kontraktowa to rodzaj współpracy pomiędzy firmami. Jest to umowa biznesowa w ramach której firma A zleca firmie B produkcję części, lub całego produktu w określonym czasie.  Współpraca pomiędzy firmami jest w tym przypadku bardzo istotna. Ostatecznie przesłany i zatwierdzony projekt zostanie zamieniony w wysokoseryjną produkcję.  Zleceniobiorca po otrzymaniu dokładnych wytycznych dotyczących przedmiotu (na przykład: kształt, materiał, ilość, termin realizacji zamówienia) przedstawia zleceniodawcy wycenę, na którą składać się będzie ilość przepracowanych godzin, użyte materiały, zaangażowanie pracowników.

Przykładowe branże korzystające z kontraktowego modelu usług

Przemysł farmaceutyczny i suplementy – Opracowanie leków, a następnie ich wyprodukowanie może być bardzo kosztowne.  Produkcja suplementów na zlecenie pozwoli skorzystać zleceniodawcy z doświadczenia oraz parku maszyn, jakie są w posiadaniu wykwalifikowanego zespołu trudniącego się tym od wielu lat.

Branża marketingowa – Agencje marketingowe mogą współpracować z producentami wielu rodzajów nośników reklamowych. Dotyczy to zarówno zaprojektowania, jak i produkcji danego towaru. Bardzo często zdarza się, że gotowy produkt od razu wysyłany jest do klienta początkowego.

Branża motoryzacyjna – z produkcji kontraktowej chętnie korzystają branże motoryzacyjne, zlecające produkcje pojedynczych komponentów do silników, lub komputerów.  W tym wypadku firmy korzystają ze wsparcia bardzo wielu firm zewnętrznych, w którym każda jest odpowiedzialna za inny podzespół.

Jakie mogą być rodzaje produkcji kontraktowej?

Istnieje wiele rodzajów umów dotyczących kontraktowego modelu produkcji. Może to być na przykład:

  • Własna marka produktów (na przykład odzież, przedmioty biurowe)
  • Produkcja pojedynczych komponentów, które po połączeniu z innymi stają się kompletnym produktem (na przykład części samochodowe, części do maszyn, urządzeń biurowych)
  • Kompleksowa produkcja – zlecenie polega na produkcji od A do Z. Może być w tym także zawarta usługa polegająca na zaprojektowaniu i poddaniu do oceny projektu produktu końcowego

Zalety produkcji kontraktowej

Dzięki produkcji kontraktowej firmy nie posiadające odpowiedniego personelu oraz nie mające doświadczenia w wytwarzaniu danego produktu, mogą zrealizować wysokonakładową produkcję. Zlecając to zadanie doświadczonej firmie otrzymują produkt wysokiej jakości, a to ze względu na narzędzia i doświadczenie zleceniobiorcy. Uzyskany przedmiot może być wyprodukowany taniej i szybciej.

Podsumowując, do zalet produkcji kontraktowej możemy zaliczyć:

  • niższe koszty związane z produkcją stanowiące problem, na przykład dla nowych firm
  • nie jest potrzebny specjalny sprzęt i maszyny, a także zatrudnienie specjalistów, którzy zaprojektują i wyprodukują przedmiot.
  • produkcja kontraktowa umożliwia wprowadzenie produktu na rynek przy mniejszym koszcie początkowym
  • proces produkcji jest stabilniejszy i tańszy (na przykład dla firm wchodzących na rynek)
  • możliwość skorzystania z doświadczenia specjalistów produkcji i sprawdzonych rozwiązań
  • możliwość skupienia się na pozostałych aspektach jak np. marketing czy sposób dystrybucji
  • mniejsze ryzyko niepowodzenia na etapie produkcji i utraty zainwestowanych kosztów

Rozwiązanie to pomaga zoptymalizować biznes i koszt produkcji. Dodatkowo pomaga zaoszczędzić cenny czas, który przedsiębiorca może wykorzystać na inny cel.