Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Pieniądze

Kredyt czy pożyczka na rozwój firmy?

kredyt czy pozyczka na rozwój firmy

Każda firma musi się rozwijać, jeśli chce zachować silną pozycję na rynku. Bez wdrażania innowacji, odświeżenia oferty trudno myśleć nie tylko o przyciągnięciu nowych klientów, ale nawet o zatrzymaniu dotychczasowych. Rozwój wymaga jednak finansowania i to często zewnętrznego. Czy lepiej skorzystać wtedy z kredytu, czy pożyczki pozabankowej?

 Jeśli spojrzeć na dane Eurostatu, okazuje się, że polskie firmy nie należą do czołówki podmiotów, które wydają dużo pieniędzy na rozwój i wdrażanie innowacji. W skali całego kraju przeznaczamy na to jedynie 1,03% PKB, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 2,07% PKB. W niektórych krajach, jak na przykład Szwecja, przedsiębiorstwa przeznaczają 3,3% PKB na rozwój i innowacje. Warto dodać, że w 2018 roku zgłoszenia z Polski do Europejskiego Urzędu Patentowego stanowiły zaledwie 0,3% wszystkich wniosków.

– Rozwijanie produktów i wprowadzanie nowych do oferty powinno być naturalnym procesem w każdej firmie. Dzięki temu przedsiębiorstwo się rozwija, dostosowuje do wymagań rynku i oczekiwań klientów – zauważa ekspert marki aasadlabiznesu.pl. – Niestety, rozwój firmy wiąże się niejednokrotnie z dużymi kosztami, szczególnie gdy dotyczy wdrażania innowacyjnej technologii. Przedsiębiorca nie powinien jednak z tego rezygnować. Warto wtedy wziąć pod uwagę zewnętrzne finansowanie. Taki krok często jest najkorzystniejszym rozwiązaniem – dodaje ekspert.

 Zewnętrzne finansowanie jako sposób na rozwój firmy

 Polskie firmy starają się przede wszystkim polegać na własnym kapitale przy realizowaniu inwestycji i rozwijaniu działalności. Z badania ZBP wynika, że robi tak prawie 90% małych i średnich przedsiębiorstw. To ma swoje dobre i złe strony. Zaletą jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel i unikanie zadłużenia, jednak wadą jest zwykle ograniczony kapitał. To z kolei przekłada się na ograniczony zakres modernizacji firmy.

Alternatywą jest pozyskanie zewnętrznego finansowania. Oczywiście szanse na takie finansowanie zależą także od fazy rozwoju danego przedsiębiorstwa. Innego źródła finansowania będzie szukał przedsiębiorczy człowiek, który ma dopiero pomysł na biznes i chce go urzeczywistnić, innego – już działająca firma, która generuje pierwsze zyski, a jeszcze innego – dojrzałe przedsiębiorstwo, które od lat działa na rynku i szuka kapitału na dalszy rozwój. Przy finansowaniu zewnętrznym najczęściej brane są pod uwagę dwie opcje: kredyt lub pożyczka. Do tego jedne przedsiębiorstwa mogą poszukiwać finansowania krótkoterminowego, a inne – długoterminowego.

 Czy kredyt inwestycyjny to dobry pomysł?

 Bank wydaje się oczywistym miejscem, do którego udaje się przedsiębiorca, gdy potrzebuje zewnętrznego finansowania. W praktyce jednak nie jest łatwo dostać kredyt na rozwój firmy. W 2019 roku jedynie 37% małych firm i 46% średnich korzystało z bankowego kredytu. Jeśli już przedsiębiorcy decydują się na pożyczanie pieniędzy z banku, najczęściej korzystają z kredytu w rachunku bieżącym lub z debetu albo z karty kredytowej. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem byłby kredyt inwestycyjny, gdy planuje się rozszerzenie działalności i modernizację firmy. Takie zobowiązanie zaciąga się na określony cel. Długoterminowy kredyt inwestycyjny przeznacza się zwykle na powiększenie majątku trwałego firmy, zakup maszyn, urządzeń, pojazdów, budynków, gruntów, ale także na unowocześnienie procesów technologicznych.

Niestety, nie jest łatwo dostać kredyt w banku, szczególnie inwestycyjny. Trzeba spełnić często mocno wygórowane warunki. Przede wszystkim banki żądają długiego stażu na rynku – co najmniej 12 miesięcy, a niekiedy nawet 24 miesięcy. Konieczne jest przygotowanie drobiazgowego biznesplanu, od którego w dużej części zależy decyzja banku. Do tego firma musi się wykazać dobrym zabezpieczeniem, co jest przeważnie największą barierą w uzyskaniu kredytu. Niektóre banki żądają również wkładu własnego przedsiębiorstwa, pożyczając pieniądze na określoną inwestycję. Wiele firm, szczególnie małych, nie jest w stanie spełnić warunków narzuconych przez bank. W tej sytuacji muszą szukać alternatywnego źródła zewnętrznego finansowania.

Pożyczka bankowa jako alternatywne finansowanie

Ostre kryteria przyznawania kredytów przez banki sprawiły, że przedsiębiorcy zwiększyli zainteresowanie ofertą sektora pożyczkowego. Coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczki dla biznesu. Dzięki nim można realizować mniejsze i większe inwestycje. Dużą zaletą oferty pozabankowej jest to, że pieniądze można tak naprawdę przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli w ostatniej chwili na przykład pojawi się problem ze sfinansowaniem wynagrodzenia pracowników lub wpłaty do ZUS-u, bo kontrahent spóźnia się z opłaceniem faktury, pożyczkę pozabankową można wykorzystać do uregulowania tych zobowiązań.

Wybór pożyczki pozabankowej jako zewnętrznego finansowania ma również tę zaletę, że nie trzeba przygotowywać biznesplanu, a pożyczkodawca nie żąda przeważnie zabezpieczenia. Istotne jest także to, że pieniądze można pożyczyć po prostu szybko i bez skomplikowanych formalności.

Rozwijanie firmy to decyzja kluczowa dla każdego przedsiębiorcy. Nie można tego odkładać w nieskończoność. Obok dobrego planu rozwoju i wyznaczenia jasnych celów, jedną z ważniejszych kwestii jest zapewnienie stabilnego finansowania inwestycji.

foto: Adobe Stock

Powiązane artykuły

Życie na kredycie: 72% kredytobiorców dotkliwie odczuwa wzrost rat

teoriabiznesu.pl

Wakacje kredytowe. Jak skorzystać z bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu?

teoriabiznesu.pl

W mBank wakacje od kredytów nawet na pół roku, bez dodatkowych kosztów

teoriabiznesu.pl